Kuşların En Sık Sergilediği 10 Beden Hareketi ve Sebepleri

Evcil kuşların sık sık sergilediği bazı hareketler vardır; titreme, gaga tıklatma, kanat çırpma gibi. Kuşunuzun beden dilini okuyabilmeniz için bu hareketlerin ne anlama geldiğini sizler için açıkladık.

 

#1 Büyüyüp küçülen, sabitlenen gözler

Evcil kuşunuz açık renkli gözlere sahipse göz bebeklerinin büyüyüp küçüldüğünü rahatlıkla fark edebilirsiniz; bunu heyecanlı olduklarında yaparlar. Göz bebeklerinde büyüyüp küçülme görüyorsanız, bu ona yaklaşmak için uygun bir zaman değildir, çünkü ısırılabilirsiniz.

 

#2 Yelpaze gibi açılan kuyruk tüyleri

Kuşlar tüylerini gagalarıyla didikledikten sonra ya da vücut gerginliklerini azaltmak için kuyruk tüylerini sallarlar. Ancak kuyruk tüylerini yelpaze gibi açmaları farklı bir durum; bu da onların çok heyecanlı olduklarını, ısırma ihtimallerinin yüksek olduğunu gösterir. Yukarıda bahsettiğimiz göz bebeklerinin büyüyüp küçülmesi durumuyla aynı anda gözlemlenebilir.

 

#3 Dil şaklatma

Kuşların hızlı hızlı dil şaklatma sesi çıkarması o sırada sevilmek istediğini, sizi ısırma niyetinin olmadığını gösterir.

 

#4 Gaga tıklatma

Gaga tıklatma, bir kuşun kendisini tehlike altında hissettiğinde, bir nesneyi ya da alanı koruduğunda çıkardığı sestir. Genelde bu sesle birlikte boyun uzatma, bir ayağı kaldırma görülür. Bu hareketi sergileyen kuş, “işgalci” olarak gördüğü kişiye karşı savunmaya geçiyor demektir. Isırıktan kaçınmak istiyorsanız bu durumdaki bir kuşa fazla yaklaşmamaya özen gösterin.

 

#5 Gaga açıp kapama

Kafasını ileri uzatıp kusmak üzereymiş gibi gagasını açıp kapama hareketi yapan bir kuş, tüylerini didikledikten sonra ağzına yapışan kalıntılardan kurtulmaya çalışıyordur.

 

#6 Tüy kabartma

Kuşlar, tüylerini didikledikten sonra ufak atıkları (kırıntı gibi) temizlemek için tüylerini kabartırlar. Aynı zamanda üşüdükleri zaman da bu hareketi yapabilirler. Eğer sürekli tüyleri kabarık halde duran bir kuşunuz varsa, bu onun hasta olduğuna ve ısınmaya çalıştığına işaret ediyor olabilir.

 

#7 Sorguç kabartma

Bazı kuşların başlarının üzerinde sorguç adı verilen uzun tüyler vardır. Bu tüyler aşırı kabarık pozisyon aldığında kuşunuz bir şeyden korkmuş veya aşırı heyecanlanmış demektir. Fazla kabarmamış, kalkık sorguç ise heyecanlı bir kuşun göstergesidir.

 

#8 Titreme

Kuşlarda titreme hareketi banyo yaptıktan sonra görülür; göğüs kasları kasılıp genişleyerek vücut ısısını yükseltmeye çalışır. Aynı zamanda heyecanlanan bir kuş da titreyebilir.

 

#9 Kanat çırpma

Uçmak istercesine kanat çırpan ancak havalanmayan bir kuş, bu hareketi egzersiz yapmak için yapıyor olabilir. Kanat çırpma hareketinin diğer nedenleri arasında kuşun mutlu olması veya çiftleşme isteği de vardır.

 

#10 Aşağı yukarı kafa sallama

Kuşlarda aşağı yukarı kafa sallama hareketi, gergin bir kuşa işaret ediyor olabilir. Bu hareketi aynı zamanda dikkatinizi çekmek için de yaparlar; kafesin dışına çıkmak veya ilgilenilmek istiyorlardır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.