Kuşunuza Eğitim Verirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

Kuşunuzu bir kere eğitmeye başladıktan sonra kendinizi onun vücut dilini ve isteklerini anlarken buluverirsiniz. Onu eğitirken kazandığınız bu özellik, doğru yolda olduğunuzu gösterir. Çünkü onu eğitmek için ilk önce kanatlı dostunuzu çok iyi anlamanız şart. Daha sonrasındaysa eğlence gelir; eğitim sırasında her ikinizin de keyifli vakit geçiriyor olması verimliliği artıracaktır.

Kuşunuzu eğitirken izlemeniz gereken adımlar oldukça basit fakat önemli adımlardır. Öncelikle eğitim seanslarını kısa tutmalısınız. Günde 2 ya da 3 kere 10’ar dakikalık çalışmalar kuşunuzun dikkatini çekmek için yeterli sürelerdir. Onu eğitirken kullanacağınız oyuncaklar varsa onları kuşunuzun kafesinin yanına koyun ki bu nesnelere karşı yabancılık çekmesin.

 

#1 Sakin bir yer bulun

Onu eğitmeyi seçtiğiniz yer sessiz ve dışarıdan gelen dikkat dağıtıcı öğelerden uzak olmalı. Böylece eğitim boyunca kuşunuzun dikkati tamamen size yönelecektir. Bir diğer altın kuralsa eğitim için seçtiğiniz sessiz odada kuşunuzun kafesinin de bulunmasıdır. Unutmayın ki o kafes kuşunuzun evi ve korkmuş, güvensiz bir kuş, evinin yakınında olduğunda kendini güvende hissedecektir.

 

#2 Başarı ödülü

Kuşunuzu eğitirken ödül yöntemi kullanılacak en iyi tekniktir. Kuşunuza normal zamanlarda vermediğiniz bir ödül yiyeceği bulun. Sadece istenilen hareketi yaptığında bu lezzetli ödülü alacağını bilmek onu teşvik edecektir. Fakat sadece yemekle de olmaz; başarılı olduğu her numara için ona küçük okşamalar ve öpücükler de vermeyi ihmal etmemelisiniz. Ödülü sadece yüzde yüz başarıya değil, kısmi başarılarda da verin ki kuşunuz doğrusunu öğrenmeden pes etmesin.

Eğitimi bir rutine dönüştürün. Düzenli olarak her gün aynı saatlerde çalışmanız kuşunuzun da yapılanları unutmamasını sağlar.

 

#3 Basit komutlarla başlayın

Eğitilecek her kuşun bilmesi gereken belli başlı komutlar vardır. Bunlardan ilk ve en önemlisi ‘atla’ komutudur. Bu komutla birlikte kuşunuzun hemen parmağınıza ya da omzunuza atlaması itaatkarlığın göstergesi olan bir numaradır. Sadece kelimelerle değil küçük el hareketleriyle de kuşunuza bu komutu vermeyi başarabilirsiniz, bu size kalmış. Bu hareketin en önemli özelliği tehlikeli bir durumda kuşunuzu uzaklardan çağırıp onu korumanıza yarıyor olmasıdır. Kuşunuz sizin sesinizi tanır ve bu yüzden komutunuza tepki verir. Bu nedenle, sadece sizin komutunuza karşılık verecektir. Bu da onun diğer insanların seslenişlerine yönelmeyeceği anlamına gelir.

 

#4 Komutları öğretmek

En temel komutlardan olan ‘atla’ komutunu verirken parmağınızı ya da yumruğunuzu kuşunuzun ayaklarına doğru uzatın. Kuşlar bu harekete içgüdüsel olarak tepki vereceklerdir zaten. Bu davranışın içgüdüsel olmaktan çıkıp bir komut haline gelmesi için hareketi art arda birkaç kez tekrarlayıp, zıplamaları ödüllendirmeniz gerekir.

Kuşunuza öğretebileceğiniz bir diğer komut onu kafesinde çıkarmaya yönelik olabilir. Bunun için ‘Çık’, ‘Atla’, ‘Gel’ gibi komutlar kullanabilirsiniz. Benzer şekilde kuşunuzun olduğu odadan ayrılırken ‘geleceğim’ gibi bir kelimeyi her zaman tekrarlayarak ona döneceğinizi öğretebilirsiniz. Böylece kuşunuz arkanızdan seslenmez. Ayrıca yanında olmadığınız zamanlarda da onunla konuşarak yakınında olduğunuzu gösterebilirsiniz.

 

#5 Kuşunuzun sevgisini karşılıksız bırakmayın

Unutmayın, kuşunuzun bir sürüsü ya da bir ailesi yok; onu evinize aldıktan sonra sahibi olarak siz kuşunuzun her şeyisiniz artık. Bu nedenle kuşunuzun sizi nereye giderseniz gidin takip etmesi oldukça normaldir. Onun takibini ve sevgisini karşılıksız bırakmamak için küçük dostunuzla konuşmayı deneyin. Ona belli bir kelime, melodi ya da ıslık öğretin. Eğer doğru şekilde öğretilirse, kuşunuz sizi çağırmak istediğinde hep aynı melodi ya da kelimeyi kullanır ve siz de güzel bir seslenmeyle çağırılıyor olursunuz.

Kuş eğitiminde istikrar oldukça önemlidir. Fakat, küçük dostunuzun her seslenişine karşılık vermek zorunda değilsiniz. Onun kışkırtmalarına karşı koyun; sonuçta zafer sizin olacaktır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.