Muhabbet Kuşlarında Zehirlenmeye Sebep Olabilen 4 Etken

Muhabbet kuşları son derece meraklı canlılardır ve ilginç gördükleri her şeyi yakından incelemek isterler. Ancak bu küçük meraklılar bazen kendilerine zarar veren maddelere maruz kalabilir. Muhabbet kuşu sahibi olarak sizin yapmanız gereken, onun ilgisini çekebilecek nesneleri göz önünden kaldırmaktır.

 

#1 Temizlik ürünleri

Mutfakta açık bırakılan veya sızan bulaşık ve çamaşır deterjanları muhabbet kuşlarının dikkatini çeker; siz farkına bile varamadan onların tadına bakmaya çalışmaları işten bile değildir. Temizlik ürünleri çeşitli kimyasallar içerdiğinden dolayı muhabbet kuşunuz için son derece zararlıdır. Bu nedenle kimyasal içeriği olan temizlik ürünlerini muhabbet kuşunuzun ulaşamayacağı kapalı yerlerde tutmanızda fayda var.

 

#2 Salgın hastalıklar

Muhabbet kuşlarında zehirlenme sebeplerinden biri de salgın hastalıklardır. Muhabbet kuşunuzu balkon veya bahçeye çıkardığında bulunduğu ortamın hijyenik olmasına özen gösterin. Araçların çıkardığı tozlardan veya diğer kanatlıların taşıdığı mikroplardan ötürü hastalanabilirler. Muhabbet kuşları sürekli ev ortamında bulunduğu için dış etkenlere karşı dirençleri daha düşük olur, bu nedenle dış ortama maruz kalacakları zaman ekstra dikkatli olmalısınız.

 

#3 Zehirli bitkiler

Avokado, kakao, çam ağacı ve iğneleri, kasımpatı, kaktüs, sümbül, ökseotu ve zakkum gibi her evde bulunabilecek bitkiler muhabbet kuşları için zararlıdır. Muhabbet kuşunuzun girdiği odalarda bu bitkilerin açıkta bırakılmamasına özen gösterin.

 

#4 Bilinçsiz ilaç kullanımı

Veteriner hekime danışmadan bilinçsizce kullanılan ilaçlar muhabbet kuşunuzun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun dışında, evde kullanılan sinek ilaçları muhabbet kuşunuzun maruz kalması durumunda solunum yolunda tahribata sebep olur. Haşere veya fareler için kullanılan zehirli ilaçlar da muhabbet kuşunuzun dikkatini çekebileceğinden dolayı ortalıkta bırakılmamalıdır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Gordüğüm en sacma yorum ...

    10 ay önce

  • Hayatımda okuduğum en saçma yazı

    1 yıl önce