9 Yaşındaki Otizmli Çocuk James ve Ona Hayatın Her Anında Destek Veren Dostu Mahe

9 yaşındaki otizmli James Isaac için dünya kimi zaman kafa karıştırıcı ve korkutucu bir yer. O, göz teması kurmaktan ve kendisine dokunulmasından hiç hoşlanmıyor, aynı zamanda konuşamıyor da. Ama neyse ki James bir insanın sahip olabileceği en güvenilir arkadaşa sahip: köpek Mahe’ye.

 

Yeni Zelanda’da Isaac ailesiyle yaşayan Mahe bir terapi köpeği ve otizmli bir çocuk olan James’e her konuda yardımcı oluyor

 

Küçük James hasta olduğunda bile köpek Mahe onun yanından bir an olsun ayrılmıyor

 

Hastane yatağına kıvrılıp biricik dostunun iyileşmesini bekliyor ve ona duygusal destek veriyor

 

Yalnızca duygusal destek de değil; James’in ailesi köpek Mahe’yi sahiplenmeden önce büyük zorluklar yaşıyordu…

 

Ancak artık Mahe var ve o, James’i tehlikelerden koruyor; dışarı çıktıklarında birbirlerine bağlı oldukları ip sayesinde James’in ani hareketler nedeniyle zarar görmesini önlüyor

 

Mahe’nin aldığı 6 aylık terapi eğitimi ve James’e olan sevgisi, küçük çocuğu hayata bağlıyor

Mahe ve onun gibi köpekler, aldıkları eğitimin ardından pek çok yeteneğe sahip oluyor. Engeli olan sahiplerinin dikkatini dağıtmak, tıbbi bir problemle karşılaşıldığında diğer aile üyelerini haberdar etmek, kayıp kişi ve nesnelerin izini sürmek bunlardan birkaçı. Eğer James’in kalıcı bir felç geçirme durumu olursa, Mahe bunun belirtilerini erkenden anlayıp aile üyelerini uyarmak konusunda da eğitildi.

James gibi ebeveynleri veya kardeşleriyle göz teması kurmayan çocuklar, köpeklerle göz teması kurabiliyor ve onlar yanlarındayken sakin oluyorlar. Bu özel çocuklar ve köpekler arasında kurulan bağ, oldukça kuvvetli.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.