Papağanlara Konuşmayı Öğretirken Faydalanabileceğiniz 9 İpucu

Papağanlar rengarenk görünümleriyle büyüleyen canlılar, ama onları çekici kılan bir başka özellikleri daha var; konuşabilme yeteneği. Birçok insan bu zeki ve güzel canlıları sahiplenirken onlara konuşmayı öğretme hayali kurar. Ama bu her zaman tahmin ettiğiniz kadar hızlı ve kolay gerçekleşmeyebilir. Bu yazımızda papağan konuşturmak için faydalanabileceğiniz ipuçlarını anlatacağız.

 

#1 Papağan türünü dikkate alın

Teorik olarak tüm papağan türü kuşlar insan dilini öğrenebilme yeteneğine sahiptir, ancak bazı kuşlar buna daha yatkın olurken bazılarında durum tam tersidir. Afrika gri papağanı, Amazon papağanı, kakadu, sultan papağanı ve tabii ki muhabbet kuşu konuşmalarıyla en ünlü olan papağan türlerindendir. Keşiş papağanı ve cennet papağanı da zamanla konuşmayı öğrenebilir.

 

#2 Basit başlayın

Hangi kuş türünü eğitiyor olursanız olun basit kelimelerle işe başlamalısınız. “Merhaba”, “kuş”, “cicikuş” gibi kelimelerle başlayıp kuşunuz bu kelimeleri öğrendikçe devamına ekleme yapabilir, bütün cümleler kurmasını bile sağlayabilirsiniz. Zamanla kelime ekleme yöntemiyle kuşunuza şarkı söylemeyi de öğretebilirsiniz.

 

#3 Tekrar edin

Papağanlar bir sesi defalarca duyarak taklit etmeye başlarlar. Siz öğretmediğiniz halde kapı zili sesi, telefon sesi gibi sürekli duyduğu sesleri taklit etmeye başlama sebebi de budur. Papağanlar sürekli duydukları sesi veya kelimeyi kolayca öğrenir ama sesli olarak tekrar etme aşamasına hemen geçmezler. Bu durum özellikle 1 yaşını geçtikten sonra konuşmaya başlayan Afrika gri papağanlarında daha sık görülür. Bu nedenle kuşunuz söylediğiniz kelimeleri hemen tekrar etmeye başlamazsa üzülmeyin, ona zaman verin.

 

#4 Net konuşun

Papağanlar bir kelimeyi net duyabildiklerinde daha iyi öğrenirler. Ona kelime öğretirken mırıldanmamalı, papağanınıza direkt olarak hitap ederek aynı ses tonuyla tekrar etmelisiniz.

 

#5 Sık sık ödüllendirin

Bir papağanın konuşmasını sağlamanın en iyi yolu pozitif eğitimdir. Papağanınıza yeni bir kelime öğrettiğiniz sırada ona en sevdiği atıştırmalıktan verin. Burada anahtar, o en sevdiği atıştırmalığın ne olduğunu bulup sadece eğitim sırasında vermek. İlk olarak öğrettiğiniz kelimeyi her söylediğinizde atıştırmalık verin, kuşunuz zamanla o kelimeyi söylediğiniz zaman mama aldığını öğrenecek. Sonraki aşamada kelimeyi söyleyin ve ödülünü vermek için size bakmasını bekleyin. En son aşamada da kuşunuzun kelimeyi tekrar etmeye çalışmasını bekleyip ödülünü öyle verin. Zamanla siz kelimeyi söylemeseniz bile elinizde ödül mamasını gördüğünde kendisi söylemeye başlayacaktır.

 

#6 Sabırlı olun

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kuşlarda da öğrenme süreci farklılık gösterir. Bazı kuşlar birkaç ayda yüzlerce kelime öğrenme kapasitesine sahiptir, bazılarıysa o sürede yalnızca birkaç kelime öğrenir. Öğrenme hızında kuşunuzla ne kadar pratik yaptığınız da etkili olur, ama bazı kuşlar ne kadar denerseniz deneyin bazı sesleri öğrenemeyebilirler. Yavaş olun, sabırlı olun, beklentileriniz mantıklı olsun ve öğretmeye erken başlayın. Bazı kuşlar sizi günler hatta haftalarca dinleyip kelimeyi algılama aşamasında olur ve söylediklerinizi tekrar etmeleri zaman alır. Bu nedenle ne kadar erken konuşmaya başlarsanız kelimeleri tekrar etmesi de o kadar erken olacaktır.

 

#7 Ara verin

Papağanlar taklit etme yöntemiyle öğrenir ve bir kelimeyi öğretene kadar tekrarla söyleyip ona her defasında minik bir ödül vermeniz gerekir. Ancak eğitim sırasında aşırı yükleme yapmamalısınız. Günde aralıklı vakitlerle birkaç kez eğitim seansı yapabilir, her seansta 5-6 kez kelimeyi tekrar edip papağanınızı her tekrar için minik bir mamayla ödüllendirebilirsiniz. Daha fazlası kuşunuz için yorucu olabilir, onu sinirlendirebilir ya da ilgisini yitirmesine sebep olabilir.

 

#8 Baskı yapmayın

Papağanınız bazı günlerde yorgun olabilir veya odaklanmakta zorlanabilir. Eğer kuşunuz eğitime ilgisiz görünüyorsa ara verin ve başka bir gün tekrar deneyin.

 

#9 Limitleri kabul edin

Bazı kuşlar öğrettiğiniz kelimeyi bütünüyle taklit etmeyi başarır, bazılarıysa ilk aşamada kelimenin yalnızca bir kısmını taklit edebilir. Durum böyle olsa bile kelimenin tamamını söyleyene dek onu eğitmeye ve ödüllendirmeye devam edin. Her şeye rağmen her papağan konuşmayı öğrenecek diye bir şey de yoktur. Bazıları öğrettiğiniz kelimeyi taklit edemese bile cikleme sesleriyle sizinle iletişim kurmaya çalışır. Papağanınızın sizi mutlu etmek için gösterdiği çabayı takdir etmeli ve onu öyle kabullenmelisiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.