Papağanların Yaşam Süreleri ve Bu Süreyi Etkileyen Faktörler

Avuç içine sığacak kadar küçük olanlardan kedi büyüklüğünde olanlara kadar çeşitli boylarda 279 papağan türü vardır ve her birinin yaşam süresi de boyutları gibi farklılık gösterir.

Evcil kuşlar uzun süre yaşayabilir. Kuş sahipleri kuşlarının ortalama yaşam süresi hakkında bilgi sahibi olmalı ve yaşadıkları süre boyunca onlara düzgün bakabilmek için hazırlıklı olmalıdır.

 

Papağanların yaşam süresi

Papağanlar, sahipleriyle bir ömür geçirecek kadar uzun yaşayabilirler. Evcil papağanların yaşam süresi doğada yaşayanlara göre daha uzundur çünkü yırtıcılara veya hastalıklara yakalanma riskleri daha düşüktür.

Genel olarak kuşun büyüklüğüyle yaşam süresi uzunluğu arasında doğru orantı vardır diyebiliriz. Aşağıdaki listede en popüler evcil papağan türleri ve bazı diğer kuş türlerinin ortalama yaşam sürelerini görebilirsiniz. Bu süreler kuşların ideal koşullarda sağlıklı bir yaşam sürdüğü düşünülerek hazırlanmıştır. Yazılan süreyi aşarak yaşamaya devam eden ya da çok daha kısa yaşam süren evcil kuşlar da elbette vardır.

Afrika gri papağanı: 40 - 60 yıl veya daha fazla

Amazon papağanı: 25 - 75 yıl

Muhabbet kuşu: 5 - 18 yıl

Caique papağanı: 50 yıla kadar

Kanarya: 10 yıl

Sultan papağanı: 10 - 15 yıl

Kakadu papağanları: türüne göre 20 - 60 yıl

Conure papağanları: türüne göre 10 - 30 yıl

Eklektus papağanı: 30 - 50 yıl veya daha fazla

İspinozlar: 5 - 9 yıl

Lori papağanı: 10 - 30 yıl

Cennet papağanı: 10 - 15 yıl

Makav papağanı: türüne göre 30 - 50 yıl

Güvercin: 15 yıl

Senegal papağanı: 50 yıla kadar

 

Papağanların yaşam süresini etkileyen faktörler

Bir papağanın hayatını etkileyen en bilinen faktörler beslenme, veteriner hekim kontrolü ve zihinsel sağlıktır.

Papağanınıza kanatlarını rahatça açabileceği, tırmanabileceği, güvenli ve temiz bir kafes temin ettiğiniz zaman mutlu olacaktır. Ayrıca bolca gün ışığı alması da tükettiği besinleri daha iyi sindirebilmesi ve düzgün gece / gündüz döngüsü oluşturarak sağlıklı bir zihne sahip olması için önemlidir.

Bazı kuş türleri diğer kuşlarla birlikte kafese koyulmalıdır çünkü sürüleriyle beraber yaşamak onlar için elzemdir. Bu türler için ne kadar uğraşsanız da bir başka kuşun yerini dolduramazsınız.

Kuşunuzu ona uygun biçimde beslemeniz de sağlıklı olmasını sağlayacak ve hastalıkları önleyecektir. İyi düzenlenmiş bir diyet pelet yem, tahıl, çekirdek, yemişler, taze meyve ve sebzeler içerir. Vitaminler, protein, yağ ve minerallerin dengeli biçimde alınması kuşunun sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesi için şarttır. Kuşunuzu ağırlıklı olarak ayçiçeği çekirdekleri ile beslemek yanlıştır. Her ne kadar kuşlar çok sevse de, bu çekirdekler yüksek oranda yağ içerir ve besleyiciliği düşüktür.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • ltfn yardımcı olurmusunuz bende papagan sahiplenmek istiyorum

    1 ay önce