Sevimli Hayvanlara Karşı Hissedilen Isırma ve Sıkıştırma Gibi İsteklerin Sebebi Nedir?

Daha önce hiç aşırı derecede sevimli bir hayvan veya bebek gördüğünüzde onları ısırmak, sıkıca -hatta boğarcasına- sarılmak gibi istekler duydunuz mu? Endişelenmeyin, hissettikleriniz son derece normal!

 

Cute aggression: sevimli şeylere karşı duyulan saldırganlık hissi

Yabancı kaynaklı makalelerde “cute aggression” olarak adlandırılan bu durumu Türkçeye “sevimli saldırganlığı” olarak çevirebiliriz. Sevimli saldırganlığı, minik bir kedi ya da köpek yavrusu, bir bebek ya da sevimli bulduğumuz herhangi bir şey gördüğümüzde ortaya çıkabiliyor. Aşırı derecede pozitif hislerle yüklendikten sonra gördüğümüz (bazen görmeden düşünmek bile yetiyor) sevimli şeyi ısırmak, ölesiye sevmek istiyoruz.

 

Vahşi biri değilsiniz. Yalnızca beyniniz kendini dengelemeye çalışıyor

Bilim insanları, bu kafa karıştırıcı hisler zıtlığının sebebini beynin kendini dengeleme çabası olarak açıklıyor. Aşırı sevimli bir hayvanı gördüğümüzde verdiğimiz negatif tepki, kontrolden çıkan pozitif tepkiyi dengelemek üzere ortaya çıkıyor. “Çift biçimli ifadeler” olarak bilinen bu duruma başka örnekler vermek de mümkün; mutluyken ağlamak veya sinirliyken gülmek gibi.

 

Sevimli saldırganlığını kanıtlayan ilk deney 2012’de yapıldı

Rebecca Dyer ve Oriana Aragon, 2012 yılında bu durumu kanıtlamak için bir deney yaptı. Deneye katılan 109 kişiye baloncuklu naylonlar verildi ve sevimli, komik ve ifadesiz hayvanların gösterildiği bir slayt izletildi. Katılımcıların sevimli hayvanları gördüklerinde komik ya da ifadesiz hayvanlara nazaran çok daha fazla baloncuk patlattığı gözlemlendi.

 

Kısacası, evcil dostunuzu ölesiye sevmek gibi hislerle dolup taştığınız zaman korkmayın. Beyniniz sizi aşırı derecede pozitif yüklemenin etkisinden kurtarmaya çalışıyor o kadar!

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.