Soğuk Havalarda Evcil Dostunuzun Bakımı Hakkında Öğrenmeniz Gereken 5 Bilgi

Soğuk havalar tüm ülkeyi etkisi altına alırken, evcil dostlarımızın da bizler gibi hasta olabileceğini unutmamalı ve onlar için gereken tüm önlemleri almalıyız. Bu önlemler özellikle dışarıda sıkça vakit geçiren hayvanlar için son derece önemli.

 

#1 Karlı havalara dikkat

Soğuklar gün geçtikçe artıyor ve kar yağışı sonucu buzlanmalar yaşanıyor. Elbette yılın bu dönemleri evcil dostunuz için ekstra önlem almanız gerekiyor. Köpeğinizi gezdirirken onu donmuş su kütlelerinin olduğu yerlerden uzak tutmalı ve tasmayla dolaştırmalısınız. Kar ve buz patilere ciddi zarar verebileceği için de eve geldikten sonra patilerini özenle temizlemelisiniz.

 

#2 Tüylerin bakımı

Evcil dostlarımız mevsimler değiştikçe tüy değişimi yaşarlar. Köpek veya kedinizi yaz aylarında rahat etmesi için tıraş ettirdiyseniz de, artık tüylerin uzayıp gürleşme vakti geldi. Bu dönemde hayvan dostunuzu sık sık tararsanız tüyleri de daha sağlıklı ve güçlü olacaktır. Evcil hayvanınızın tür ve cinsine göre, bu tüy bakımını bir rutine oturtmalısınız. Ayrıca dışarıda dolaşan dostunuzun ıslanmaması için ona kışlık kıyafetler giydirebilirsiniz. Tüyleri ıslandıysa da vakit kaybetmeden kurutmalısınız.

 

#3 Mama ve su miktarı

Eğer evcil hayvanınız dışarıda gezmeyi seviyor ve hatta bahçede yaşıyorsa, soğuk havalarda daha fazla mamaya ve suya ihtiyaç duyacaktır. Hayvanınızın vücut ısısını korumak için gereken ekstra enerjiyi, mamasını bir ölçek artırarak sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde daha çok suya ihtiyaç duyduğu için su kaplarını da sık sık tazelemelisiniz. Ayrıca köpek veya kedinizin mama-su kaplarını hızla donan metal malzemeler yerine plastik malzemelerden seçebilirsiniz.

 

#4 Kedinizi dışarıya çıkarırken

Kediler çoğunlukla evden yalnızca veteriner kontrolü için çıkar ve evin sıcaklığına alışırlar. Ancak soğuk havalarda onu veteriner kontrolü veya seyahat gibi nedenlerle dışarı çıkarmanız gerekirse, soğuğu önlemek adına koruyucu çantaları tercih edebilirsiniz. Dışarıya daha alışkın olan köpekleriniz için bu çantalar şart olmasa da, yavru köpeğiniz varsa yine koruyucu çanta kullanmanızı öneririz.

 

#5 Sokaktaki dostlarımıza yardım

Havalar soğuduğunda kediler saklanmak için araç motorlarına girebiliyor. Bu yüzden aracınızı çalıştırmadan önce kaputa vurarak içeri sığınan kedileri dışarı çıkmaya zorlamalısınız. Sokak hayvanlarına daha fazla yardımcı olmak için uygun yerlere mama ve su bırakabilir, hatta imkânınız varsa onlar için küçük yuvalar yapabilirsiniz. Bu bir nebze de olsa kışı daha rahat geçirmelerine yardımcı olacaktır.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Merhabalar son maddedeki yazı çok güzel iyi ama ben klube yaptım parkımda 2 tane köpeğimiz var klubeyi kaldırıp attılar belediyeye biton arama yaptım böyle bişeye izin vermiyorlar tek başıma da elimden bişey gelmiyor lütfen bu konuyla alakalı başvuracağım birkaç yer önerin bana ıslanıyor hayvancıklar evden havlu götürüp kıruluyorum ama yetmiyor sığınacakları biyer lazım...

    1 yıl önce