Sokak Hayvanlarını Zehirleyenlere ve Hayvan Dövüştürenlere Hapis Cezası Geliyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı hayvan hakları konusunda yeni bir yasa taslağı hazırladı. Bu taslağa göre hayvanları kasten öldürme, dövüştürme, hayvanlarla cinsel ilişkiye girme suçlarına hapis cezası geliyor. Ayrıca bu taslağa göre ‘tehlikeli ırk’ olarak kabul edilen 4 köpek cinsinin ağızlıksız ve tasmasız gezdirilmesi de yasak olacak.

Hayvan hakları savunucularıysa bu taslaktaki bazı maddelerin hayvan katliamının önünü açacağını savunuyor. İşte tartışmalı yasa taslağı hakkında bilmeniz gerekenler.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hayvan hakları temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonrasında yeni bir yasa taslağı hazırladı

 

Bu yasa taslağına göre sokak hayvanlarını kasten öldürenler ve hayvan dövüştürenlere hapis cezası gelecek

 

Ancak HayKonfed bu taslağın yasalaşması halinde kısırlaştırmanın büyük ölçüde ortadan kalkacağını ve hayvan katliamlarının yaşanacağını savunuyor:

Hayvan Hakları Dayanışma Platformu, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişiklikler içeren taslağın bilim insanları, meslek odaları ve STK’ların görüşleri dikkate alınmadan hazırlandığını savundu. Platform üyeleri, bu taslağın yasalaşması halinde kısırlaştırma zorunluğunun ortadan kalkacağını (nüfusu 100 binin altındaki yerlerde), kedi ve köpek sayısının hızla artması nedeniyle hayvanların zehirle veya vurularak öldürüleceklerini söyledi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş ise aksine tüm sokak hayvanlarının kısırlaştırılacağını söyledi

“Kanun çıkarsa nüfusu 100 binin üzerindeki ilçelere hayvan bakımevi yapılmasını zorunlu hale getiriyoruz. Nüfusu 100 binin altındaki ilçelerden de sokak hayvanları bu bakımevlerine getirilecek. Hayvanları kasten öldürmek, ölmüş ya da öldürülmüş hayvanları gıda amaçlı piyasaya sürmek, hayvanlarla cinsel ilişkide bulunmak, hayvan dövüştürmek fiillerine de hapis cezası geliyor. Petshop’larda akvaryum balıkları, kuş türleri hariç hayvan bulundurulması yasaklanacak. Hayvanat bahçesi kurma yetkisi bu kanunla bize verilecek. Yunus parklarının kurulması ve işletilmesi yasaklanacak.”

 

4 köpek cinsine ağızlıksız ve tasmasız gezdirilme yasağı

Yeni yasa taslağında Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Fila Brasileiro ve Dogo Argentino olmak üzere 4 köpek cinsini ağızlıksız ve tasmasız gezdirmeme şartı yer alıyor. Nurettin Taş konuyla ilgili şunları söyledi; “Mevcut kanunda tehlike arz eden köpekler vardı. Bunu kaldırdık, kas ve çene yapısı tehlike arz edecek hayvanların ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılmasını tümden yasakladık. Bunun için de bilimsel bir kurul oluşturduk. Bu hayvanların isimlerini belirledik. Bu hayvanların kasten başıboş bırakılması da bu kanunla yasaklanmış olacak. Ağızlıksız ve tasmasız dolaştıranlara da idari para cezası gelecek.”

 

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.