Hastalığına Rağmen Her Gün Kilometrelerce Yürüyüp Sokak Köpekleri İçin Yiyecek Bulan Rukiye Teyze

“Bu dünyayı hayvanlarla beraber paylaşıyoruz. Bizim ne kadar yaşama hakkımız varsa onların da o kadar hakkı var.” Bu güzel sözler merhametiyle içimizi ısıtan Rukiye Bağcı’ya ait. Karşılaştığımız binbir kötülük karşısında onun gibi iyi kalpli insanların yılmadan didindiğini bilmek hepimizi mutlu ediyor.

 

Konya’da yaşayan 57 yaşındaki Rukiye Bağcı, yıllardır sokak hayvanlarını beslemek için evinden yaklaşık 10 kilometre uzağa gidip yiyecek arıyor

Şehrin farklı bölgelerini dolaşıyor, fırınlardan, lokantalardan bayat ekmek ve yemek artıkları topluyor. Kimi zaman yemek fabrikalarında artan yemekleri almak için bulaşık bile yıkadığını söyleyen Rukiye Teyze, topladıklarıyla sokak hayvanlarını besliyor.

 

12 yıl önce şehir merkezine uzak yerlerdeki sokak hayvanlarıyla ilgilenmeye başlayan Rukiye Teyze, kendini tam anlamıyla onlara adamış durumda

Kendi imkanlarıyla şehrin farklı noktalarına barınaklar yapmış; eski sandıkları, kullanılmayan paletleri kullanarak köpekler için sığınabilecekleri küçük alanlar oluşturmuş. Bu barınaklara her gün aralıksız olarak yemek ve su götüren romatizma hastası Rukiye Teyze, bu zamana kadar bine yakın köpeğe bakmış.

 

“Hayvanlar aç kaldığında kendim aç kalmış gibi hissediyorum. Ayaklarımdan rahatsızım ama yine de hayvanları aç ve susuz bırakmamak için çaba sarf ediyorum.”

Bu dünyada hepimizin birlikte yaşadığını, onların da insanlar kadar hakkı olduğunu söyleyen Rukiye Teyze “Beni görenler deli diyor, ne delisi! Allah rızası için yapıyorum. Hepimizi Allah yarattı. Biz hayvanlara merhametli olalım ki Allah’tan merhamet bekleyelim.” diye ekliyor.

 

İyi ki senin gibi insanlar var Rukiye Teyze 🙏

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.