Sorun Kedimizde Değil Bizde Olabilir Mi? Fark Etmeden Yaptığımız 5 Kum Kabı Hatası

Tam kedinizin kum kabını temizlemek için ona gittiniz ve bir de ne göresiniz? Küçük yaramazınız tuvaletini başka bir yere yapmaya karar vermiş. Eh biraz sinir bozucu bir durum tabii. Ama kedinizi suçlamayın; dikkat kesilmeniz gereken bir sağlık sorunu olabilir.

Kedinizi veteriner hekime götürüp de herhangi bir sağlık sorunu olmadığını anlarsanız, bunu yapmasının altında yatan potansiyel sebepleri arayın. Belki de kum kabı sorununun aktörü sizsinizdir.

 

#1 Yeterince temiz olmayan kum kabı

Pek çok kedi, temiz olmayan bir kum kabını kullanmak istemeyecektir. Bunun en sevdiğiniz iş olmadığını biliyoruz ancak günde iki kez kap temizliği yapmanız ve lazım oldukça kum eklemeniz gerekiyor. Kutunun kendisini de karbonat veya kokusuz sabunla her hafta temizlemelisiniz. Kum, poşet ve küreği sürekli hazır bulundurursanız işler kolaylaşacaktır.

 

#2 Kum kabının ideal yerde olmaması

Kedinizin kum kabını sessiz bir yere yerleştirin ve onun dinlendiği yerden, yemek yediği yerden uzak tutun. Kabın olduğu yerin yeterince özel alan sağlaması ve kedinizin ona kolay ulaşması da önemli bir etken.

 

#3 Yeterli kum kabı olmaması

Birden çok kediniz varsa tek bir kum kabı kullanmak istemeyebilirler. Şu kuralı takip edebilirsiniz; her kedi için bir kum kabı artı bir de fazladan kum kabı. Bu durumda eğer bir kediniz varsa, iki kum kabı bulundurabilirsiniz. Evinizin büyüklüğü ve birden fazla katlı olması da kum kabı sayısının çok olmasını gerektirir.

 

#4 Büyük olmayan kaplar

Söz konusu kum kabıysa, boyutlar önemlidir. 2014 yılında yapılan bir çalışma, kedilerin büyük kum kaplarını küçüklere göre daha çok tercih ettiğini gösterdi.  İdeal kum kabı kuyruk kısmı hariç, kedinizin boyutunun 1,5 katı uzun olmalıdır. Üstü kapalı kum kapları da kedilerin çok hoşlandığı tuvalet alanları değil, bu yüzden üstünü açık bırakmanızı tavsiye ederiz.

 

#5 Stres belirtilerini anlayamamak

Kediniz kabını kullanmıyorsa, bu anksiyetenin bir belirtisi olabilir. Sık karşılaşılan stres kaynakları arasında taşınma, aileye bebek gelmesi veya evde yeni bir evcil hayvan vardır. Birden çok kediniz varsa, içlerinden biri tuvaletini kaçıran kedinize kabadayılık taslayıp onun kabı kullanmasını engelliyor olabilir.

Yeni kum markası, yeni kum kabı yeri ve hatta kumun derinliğindeki değişiklik bile strese yol açabilir. Eğer davranışın kaynağından emin değilseniz, bir davranış uzmanına başvurabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • kadicikleri sitrese sokmayalım işin açıkcası bu 😄

    1 yıl önce