Sultan Papağanı Bakım Rehberi

Ülkemizde en çok sevilen evcil hayvanlardan biri kuş; sultan papağanı da en popüler kuş türlerinden biri. İlk kez kuş sahiplenecek kişiler için uygun bir tercih olan sultan papağanı son derece sosyal ve zekidir. Ortalama 15 yıl yaşam süresi vardır. Sultan papağanı insanlarıyla her gün etkileşim içinde olmaktan hoşlanır ve aynı zamanda komut öğrenecek kadar da akıllıdır. Bir sultan papağanı sahiplenmeyi düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız bu rehberi mutlaka okumalısınız.

 

Sultan papağanı yaşam alanı

Sultan papağanınız için seçtiğiniz kafes, kanat uzunluğunun en az iki katı kadar genişlikte olmalıdır. Eğer bir kafeste birden çok sultan papağanı besleyecekseniz genişliği de eşit oranda artırarak hesaplamalısınız.

Sultan papağanınızın kafesini ev halkıyla yakın olabileceği oturma odası, yatak odası gibi alanlara koyun. Ayrıca kokulara, dumana ve cereyana karşı hassas olan kuşunuzun kafesini mutfaktan ve pencerelerden de uzak tutmalısınız.

Kafesin içerisinde en az iki farklı yükseklikte, kalınlıkta ve dokuda kuş tüneği bulunması, kuşunuzun ayak sağlığı için önemlidir.

 

Sultan papağanı beslenmesi

Sultan papağanının hazır kuş yemleri, pelet yem, sebze ve meyve gibi hoşlandığı birçok farklı yiyecek vardır. Tohumlar ve pelet yemler kuşunuzun ana besin kaynağıdır. Kuşunuzun yemek kabını her gün doldurmalı ve yenilemelisiniz. Yemek kabındaki boş kabukları temizlemeyi de ihmal etmeyin.

Sultan papağanınıza her iki günde bir yeşil yapraklı sebze yedirebilirsiniz. Haftada bir de elma, muz veya kavun gibi meyveler verebilirsiniz. Ballı kraker veya dal darı da kuşunuza ayda bir verebileceğiniz özel besinlerdir.

Kuşunuzun her daim temiz ve taze suya erişimi olmasını sağlamayı unutmayın.

 

Sultan papağanı sağlığı

Sultan papağanınızı elinize almaya başlamadan önce yeni evine alışması için ona zaman vermelisiniz. Minik dostunuz evini benimsedikten sonra şu belirtileri görürseniz onu veteriner hekime götürmeniz gerekir:

- Kafesin dibinde oturma

- İştah azalması

- Kilo kaybı

- Az aktivite ve tüylerini temizlememe

- Uzun süreli tüy kabartma

- 2 günü aşan sıvı dışkılama

- Burun veya ağızdan akıntı gelmesi

- Hapşırma

 

Sultan papağanı ile oyun oynama

Sultan papağanları son derece oyuncu kuşlardır. Sahipleriyle etkileşime geçmekten hoşlandıkları gibi kafeslerinin içinde oyuncaklarıyla oynayarak da kendilerini eğlendirebilirler. Her gün en az 1 saatinizi sultan papağanınızla oynamaya ayırmalısınız. Kafesinin içindeyken de eğlenmeye devam edebilmesi için ona 2-3 farklı oyuncak verin.

Haftada 2-3 kez derin olmayan bir kaba ılık su koyarak sultan papağanınızın banyo yapmasını sağlayabilir veya yine ılık su dolu bir şişeden nazikçe üzerine su püskürtebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.