8 Adımda Tavşan Bakım Rehberi

Tavşanlar da tıpkı diğer tüm evcil hayvanlar gibi özel ihtiyaçları olan, bakım ve ilgi bekleyen canlılardır. Minik dostunuzun uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi için gerekli olan bilgileri tavşan bakım rehberimizde bulabilirsiniz.

 

#1 Tavşanınız için alan oluşturun

Evcil tavşanınızı, evinizi onun için güvenli hale getirdikten sonra tamamen serbest bırakabilirsiniz. Bir başka alternatif olarak tavşan kafesi de kullanabilirsiniz. Eğer bir kafes kullanmayı tercih edecekseniz, kafesin tavşanınızın rahatça hareket edeceği kadar büyük olmasına özen göstermeli ve her gün birkaç saat kafes dışında vakit geçirmesiniz sağlamalısınız.

Tavşanınızın bulunduğu yerin sizden ve ailenizden uzakta olmamasına dikkat edin. Oturma odası veya salon ideal yerlerdir.

 

#2 Tavşanınız için evi güvenli hale getirin

 

Tavşanlar etrafta koşturmak ve keşfe çıkmak için geniş alana ihtiyaç duyar. Hem tavşanınızı hem eşyalarınızı güvende tutmak için bazı önlemler almanız gerekir. Bu önlemlerden bazıları şöyledir;

- Kablolarınızı sağlam bir malzeme ile kaplayın veya tavşanınızın ulaşabileceği yerlerden kaldırın

- Süpürgeliklerinizin kemirilmesini istemiyorsanız onları da plastik koruyucularla kaplayın

- Yatak ve koltuk altlarına girmesini ve kemirmesini önlemek için buraların önünü kapatın

 

#3 Her zaman taze saman bulundurun

Saman, tavşanlar için son derece önemli bir besin kaynağıdır ve bu yiyeceğe her zaman ulaşabilmeleri gerekir. Büyük bir saman yemliği kullanırsanız samanlar hem ulaşılması kolay hem de temiz ve kuru kalır.

 

#4 Taze yeşillikler, pelet yem ve taze su bulundurun

Tavşanınızın temel besini olan samanı taze sebzeler, lif açısından zengin pelet yemler ile destekleyin ve minik dostunuzun her daim taze suya erişiminin olduğundan emin olun.

 

#5 Tuvalet kabı eğitimi verin

Tavşanlar, aynı yere tuvaletini yapma eğilimi gösteren canlılardır ve bu nedenle tuvalet eğitimi verirken bu özellikten faydalanmanız gerekir. Tavşanınızın içine kolayca gireceği bir tuvalet kabı alın ve bunu saman yemliğinden çok uzak olmayan bir noktaya koyun. Tuvalet kabının zeminine temizliği kolaylaştırmak adına çöp torbası serin. Kemirgenler için üretilen kumlardan alarak kabın içine doldurun. Kumun üzerine biraz saman koyun; tavşanlar yemek yerken aynı anda tuvalet ihtiyaçlarını giderebildikleri için bu durum tavşanınızı tuvalet kabını kullanmaya teşvik edecektir.

 

#6 Tavşanınıza eğlence olanağı sağlayın

Tavşanlar kolay sıkılan canlılardır. Hareket edebilmek için geniş alana ve zihinlerini meşgul edecek oyunlara ihtiyaç duyarlar. Tavşanınızı mutlu etmek için karton kutular kullanabilirsiniz. Hem kartonu kemirerek uzun süre meşgul olacak hem de sessiz bir alana ihtiyaç duyduğu zaman kolayca buralarda vakit geçirebilecektir.

 

#7 Tavşan bakımını ihmal etmeyin

Tavşanlar temiz hayvanlardır ve sık sık kendilerini temizlerler. Ancak senede birkaç kez tüy dökme döngüsüne girerler ve bunun için tavşanınızı düzenli olarak tarayarak fazla tüylerden kurtulmanız gerekir. Aksi takdirde tavşanınız fazla tüyleri yutabilir ve sindirim problemleri yaşayabilir.

Düzenli olarak tırnak kesimi yapmanız da tüy bakımı kadar önemlidir. Uzayan tırnaklar nesnelere takılabilir veya içe kıvrılarak patilerde batmaya sebep olabilir.

 

#8 Tavşanınızı veteriner hekim kontrolü altında tutun

Tavşanlar av hayvanlarındır ve bunun için herhangi bir hastalık durumunda gizlenme eğilimi gösterirler. Tavşanınızın düzenli olarak yemek yediğinden, su içtiğinden, tuvaletini yaptığından emin olmalısınız. Eğer davranışlarında bir değişiklik fark ederseniz onu derhal veteriner hekime götürün.

Yalnızca hastalık belirtisi durumunda değil, tavşanınızın genel sağlık durumunu öğrenmek için de onu düzenli olarak veteriner hekime götürmelisiniz.

Tavşanınızı kısırlaştırma seçeneğini göz önüne almanızı da öneririz; kısırlaştırma agresif davranışları azaltacak, tuvalet kabı kullanma alışkanlığını artıracak ve genel olarak tavşanınızın sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.