Tehlikeli Olarak Sınıflandırılan Köpeklerin Tarihine Kısa Bir Bakış

Dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de bazı cins köpekler tehlikeli olarak sınıflandırılıyor ve yasalarla bu cinslerin üretimi, beslenmesi ve hatta sergilenmesi yasaklanıyor. Peki, belli cins köpekler hangi dönemlerden geçerek ‘tehlikeli’ köpekler olarak adlandırıldı? Bu sınıflandırma birkaç yıllık bir konu değil; çok daha eskiye dayanıyor.

 

Silah olarak kullanılan ve savaşa götürülen köpekler

Roma’da köpekler bekçilik ve ev hayvanı olmanın yanı sıra silah olarak da kullanılıyorlardı. Bazı tarihçilere göre köpeklere has yasalar hazırlandı ve Milattan Önce 7. yüzyılın ortalarında köpeklerin savaşlarda kullanıldığına dair rivayetler vardı.

ABD'de 19. yüzyılda köleleri ve suçluları yakalamak için yetiştirilen tazılar tarihte olumsuz eleştiri alan ilk köpeklerdi.

 

Nazilerin “şeytan köpekleri”

Son yüzyılda ise doberman cinsi köpekler kötü ünleriyle bilinir oldu. Her ne kadar 1900’lü yıllarda Almanya tarafından tanıtılan dobermanlar güvenilir kabul edilip statü sembolü haline geldiyse de, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin yanında görüldükleri için “şeytan köpekler” olarak kötü imaj edindiler.

Dobermanların yanı sıra Alsas çoban köpekleri ve Rottweiler türü köpekler de benzer kötü imajın kurbanı oldular.

 

Çete elemanı sayılan pitbullar

Pitbull cinsi köpeklerin saldırgan kabul edilmesiyse daha eski olaylara dayanıyor. Pitbullar 1800’lü yıllarda boğa, ayı ve horoz dövüşlerinde kullanıldı.

1960'lardaysa ABD'de uyuşturucu satan sokak çeteleri, pitbull cinsi köpekleri bekçilik ve statü sembolü olarak yanlarında taşımaya başladılar.

 

Pitbullarla ilgili olumsuz haberlerin yayılması, onların tehlikeli olarak sınıflandırılmasıyla sonuçlandı

1987 yılında Kaliforniya'da marihuana mahsulünü koruyan bir pitbull, 2 buçuk yaşındaki bir çocuğu öldürdü. Bu gibi olaylar üzerine ABD medyasında pitbullarla ilgili olumsuz haberler yayıldı ve pek çok eyalet onları tehlikeli olarak sınıflandırıp yasakladı.

İngiltere'de ise altı yaşında Rucksana Khan adlı bir çocuk evinin yakınındaki bir parkta oynarken pitbull cinsi bir köpeğin saldırısında ciddi biçimde yaralandıktan sonra, tehlikeli köpek yasası 1991 yılında bu ülkede de kabul edildi.

 

“Tehlikeli” kabul edilen köpekler pek çok ülkede yasaklanmaya başlandı

Bu olayın ardından İngiltere'de pitbull terrierin yanında Japon Tosa, Arjentin bekçi köpeği, Brezilya çoban köpeği olmak üzere dört cins yasaklandı.

Ülkemizde de 2004 yılında yürürlüğe giren yasa, bu 4 cinsin ülkeye girişini, satışını, reklam yapılmasını ve sahiplendirilmesini yasakladı.

 

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.