Yaptıklarıyla Tarihe Adını Yazdırmayı Başarmış Eşi Benzeri Olmayan 6 Ünlü Köpek

Köpekler tarihte yer edinmek için göze fazlasıyla küçük görünse de bu dünya tatlısı canlıların zekaları ve kişilikleri, onların etki alanını sandığımızdan çok daha öteye taşıyabiliyor. Her köpek sahibinin köpeği, kendisi için dünyanın en muhteşem köpeğidir elbette. Fakat bazı köpekler var ki, onlar muhteşemlikleriyle sadece sahiplerini değil, dünyayı da etkilemeyi başarıyor.

 

#1 II. Dünya Savaşı maskotu ve terapi köpeği Smoky

8 kilogramlık bu Yorkshire teriyer II. Dünya Savaşı sırasında muharebelerde yer aldı. Amerikalı bir asker tarafından bir tilki deliğinde bulunan Smoky, onbaşı Bill Wynn’e 6 dolara satılmıştı. Onbaşı Wynn, köpek Smoky’yi savaş alanına giderken yanına alıyordu. 2 yıllık savaş alanı deneyiminden sonra Smoky, yaralı askerleri rahatlatmada kullanılan bir terapi köpeği haline geldi. Bu da Smoky’yi kayda geçmiş ilk terapi köpeği olarak tarih sayfalarına yazdırmaya yetti. Smoky’nin saçtığı neşe savaşın bitmesiyle sona ermedi. Sahibi Wynn ile birlikte hastaneleri dolaşarak yaralı askerlerle ilgilenmeye 10 yıl daha devam etti.

 

#2 Hüzünlü hikayesi filmlere konu olan köpek Hachiko

1924 yılında Tokyo Üniversitesi’nde profesör olan Dr. Hidesabura Ueno ve köpeği Hachiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden metroya birlikte yürüyordu. Hachiko, sahibini metroya uğurlayıp akşamları da onu karşılamaya gidiyordu; hiç saatini şaşırmazdı. Bir akşam profesör geri dönmedi; çünkü ne yazık ki ölmüştü. Fakat Hachiko sahibini beklemeye devam etti; tam 9 yıl boyunca. 11 yaşındayken de yine sahibini beklerken metro istasyonunda öldü. Bugün Shibuya İstasyonu’nun o kapısı Hachiko çıkışı olarak bilinir ve Tokyo'nun en önemli buluşma merkezlerinden biridir. Her yıl Hachiko'nun ölüm yıldönümü olan 8 Mart'ta da birçok hayvansever heykelin önünde buluşurlar. Hachiko'nun hikayesi önce 1987 yılında bir Japon filmine, sonra da 2009 yapımı bir Hollywood filme konu oldu.

 

#3 Astronot köpek Laika

Amerika ve Rusya arasındaki uzay yarışı döneminde, uzaya giden canlıların yaşayıp yaşayamayacağı tam olarak bilinmezken, bir köpek uzaya gönderildi. Uzaya insan yerine köpek göndermeyi tercih eden Rusya, Laika adındaki küçük köpeği Sputnik II aracıyla, yeterli yiyecek ve suyla birlikte bir haftalığına uzaya gönderdi. Laika maalesef dünyaya geri dönemedi. Fakat onun açtığı yolla uzay programları farklı bir yola doğru evrildi. Bugün uzaya gidebiliyorsak bunu Laika’ya ve onun sayesinde geliştirdiğimiz tekniklere borçluyuz.

 

#4 Hollywood yıldızı köpek Benji

1974’den beri sinemada birçok kere boy gösteren Benji, kaçırılan iki çocuğu kurtarma hikayesi ile herkesin gönlünü fethetmişti. O günden beri birçok Hollywood projesinin bir parçası olan orijinal Benji aslında erkekti, izleyen yıllarda Benji gibi iki dişi köpek de ünlü olmanın tadını çıkardı. Benji, hayvan barınağından alınan bir köpekti ve ünü sayesinde o dönemde birçok insan barınaktan hayvan almanın önemini anlamıştı.

 

#5 Dorothy'nin arkadaşı köpek Toto

Hollywood ünlüsü Benji’den önce Toto vardı. Oz Büyücüsü filminde Dorothy’ye arkadaşlık eden köpek Toto, bir anda popüler kültürün en ünlü simgesi haline geldi. Filmin üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen hala birçok insan köpeklerine Toto adını veriyor ve orijinal Toto’nun şanını yürütüyorlar. Toto, binlerce fotoğraf arasından bu rol için özel olarak seçilmişti; Oz Büyücüsü filmi kariyerinin zirvesi olsa da o dönemde birçok farklı filmde oynamaya devam etti.

 

#6 King Charles Spaniel

Koskoca bir köpek türüne ismini veren bu tarihi köpek, isminden de anlaşılacağı üzere aristokrat bir ailenin üyesiydi. İngiltere’de Tudor Hanedanı döneminde kadınlar arasında oldukça popüler olan Spaniel’in ismi Kral II. Charles tarafından verildi. Kral’ın bu köpeklere karşı büyük bir zaafı vardı, hatta koleksiyonu vardı bile denilebilir. Kral Charles’ı yanında Spaniel’i olmadan gören kişi neredeyse yoktu. Köpeğinden ayrılmaya tahammülü olmayan Kral, bu köpeklerin Parlamento Binası da dahil olmak üzere her yere girmesine izin veren bir karar bile çıkardı. Bu karar günümüzde de halen geçerli.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.