Yaşlı Kedilerde En Sık Görülen 7 Hastalık ve Belirtileri

Yıllardır sizinle yaşayan kedinizin dış görünüşünde yaşlılık belirtilerini ve beraberinde getirdiği bazı sorunları görmeniz zordur. Ancak kedinizi iyi gözlemleyip veteriner hekiminizden yardım alarak kedinize mümkün olan en sağlıklı ve uzun hayatı yaşatabilirsiniz.

 

#1 Artrit - eklem iltihabı

Yapılan araştırmalara göre 12 yaşın üzerindeki kedilerin %90’ı artrit belirtisi gösteriyor. Kediniz eskisi gibi merdiven inip çıkmıyor, eşyaların üzerine atlamıyor, kendisini temizlemekte zorlanıyor veya içeri tırmanamadığı için tuvaletini kabının dışına yapıyorsa, tüm bunlara artrit sebep oluyor olabilir. Eğer bu belirtileri fark ederseniz bir an önce veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

 

#2 Kanser

Kanser, insanlarda olduğu kadar hayvanlarda da çok sık görülen bir hastalık. Kedilerin çoğunlukla yakalandığı kanser türüyse lenf kanseri. Kedinizde şu belirtilerden herhangi birini görürseniz onu derhal veteriner hekime götürün: iştahta azalma veya istemsizce kilo verme; vücutta büyüyen yumrular, iyileşmeyen yaralar; ağız, burun veya anüsten gelen kan veya başka sıvılar; normalin dışında vücut kokusu, bitkinlik, yeme veya yutmada zorlanma, nefes alma ve tuvalete gitmede zorlanma.

 

#3 Diş hastalıkları

Yaşlı dostunuz yemeğini çiğnemekte zorlanıyor veya yemeğini ağzına aldıktan sonra düşürüyor mu? Bu durumda yaşlı kedilerde sıkça görülen diş problemleri yaşıyor olabilir. Kedinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamıyor veya temizletmiyorsanız, tartar ve plak yıllar içinde birikip kalınlaşır. Veteriner hekiminizin yardımıyla kedinizin dişlerine ne sıklıkta ve nasıl bakım yapmanız gerektiğini öğrenip onun ağız hijyenini korumasına özen göstermelisiniz.

 

#4 Görme bozuklukları

Katarakt, glokom ve retina yırtıkları yaşlı kedilerde sıkça görülen göz problemleri arasında. Kedinizin gözbebeklerinde genişleme veya göz üzerinde bulutumsu, beyaz bir tabaka olup olmadığını, nesnelere çarpmadan ayırt etme sorunu yaşayıp yaşamadığını kontrol edin. Sorunun büyüklüğüne göre ilaçlı tedavi veya ameliyat gerekebilir.

 

#5 Duyma kaybı

Kediler en ufak sesleri bile duyabilme yetenekleriyle ünlü, ancak yaşlandıkça ne yazık ki bu yeteneklerinde körelme veya kayıp yaşayabiliyorlar. Kedinizin daha iyi duymasını sağlamak için insanların kullandığına benzer bir cihaz kullanmanız henüz mümkün değil, ancak yine de hayatını kolaylaştırabilirsiniz. Kedinizle ev içinde daha rahat anlaşabilmek için el işaretlerini kullanabilir, orada olduğunuzu fark etsin diye ayağınızı yere vurarak titreşim yayabilirsiniz.

 

#6 Hipertiroidizm

İlk başta iştah açılması ve fazla enerji iyi bir şeymiş gibi görünse de, bu tarz davranışlar sergileyen kedinizde bir hastalık olabilir. Hipertiroidizm hastalığına sahip kediler, olması gerekenden çok daha fazla tiroid salgılar. Bu hastalığa sahip kediler aynı zamanda hipertansiyona da eğilimli olurlar. Tedavi edilmediği sürece bu durum böbrek yetmezliği veya kalp hastalığı gibi kötü sonuçlara yol açabilir.

 

#7 Böbrek hastalıkları

Yaşlı kedilerde en sık görülen hastalıklardan biri de böbrek yetmezliğidir. Kediniz henüz gençken yaptırmaya başlayabileceğiniz düzenli testler ile böbrek hastalıklarının erken teşhisi ve uygun tedavisi mümkün olabilir. Böbrek yetmezliği tamamen ortadan kaldırılan bir hastalık olmasa da pek çok kedi uygun diyet, ilaç veya derialtı sıvı tedavisi ile uzun süreler yaşayabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.