Yavru Köpeğinizi Tüm Aileyle Tanıştırmak ve Sosyalleştirmek İçin İzlemeniz Gereken Adımlar

Yavru köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde, yavrunun sütten kesilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bu onun sağlığı için en ideal olandır. Yavru köpeğinizi ilk kez evinize getireceğiniz zaman dilimi de önemli; örneğin hafta sonu izinliyseniz, onu bu zaman diliminde eve getirerek en azından iki gün boyunca onunla tam zamanlı vakit geçirebilir ve size alışmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca evde yaşayan herkesin bu zaman diliminde evde olması, yavru köpeğinizin diğer herkesi tanımasına da olanak sağlayacaktır.

 

Yavru köpeği yeni eviyle tanıştırmak

Onu eve getirir getirmez yeni yerini, oyuncaklarını, mama ve su kabını gösterin. Bu şekilde köpeğiniz, evinizin hangi özel köşesinin kendine ait olduğunu öğrenecektir. Dinlenirken veya uyurken rahatsız edilmeme hakkı olduğunu unutmayın.

Yavru köpeğiniz 1-2 gece eski yerini özleyebilir. O yüzden uyku ya da yemek vakitlerinde ağlarsa şaşırmayın ve üzülmeyin, ona biraz zaman tanıyın.

 

Yavru köpeği yeni ailesiyle tanıştırmak

Tüm aile fertlerine yavru köpeği nasıl kavramaları ve tutmaları gerektiğini gösterin. Her zaman bir elinizle poposundan, diğer elinizle göğsünden tutun. Hiçbir zaman ön patilerinden ya da ense kökünden tutarak kaldırmayın.

Yavru köpeğinizle sert bir şekilde oynamaktan ve onu sert bir şekilde tutmaktan kaçının. Kendi kendine size yaklaşmasına izin verin. Kendini evinde hissetmesi ve oyun oynamak istemesi zaman alabilir, onu çok sıkıştırmayın. Unutmayın ki yavru köpeğiniz için her şey yenidir. Bu yüzden ilk başlarda oyunbaz ve canlı olmayabilir ama sabırlı olun. Onunla konuşun ve ona nazik davranın. Kısa zamanda sizin sesinize ve komutlarınıza karşılık vermeyi öğrenecektir.

 

Yavru köpeği küçük çocuklarla tanıştırmak

Pek çok çocuk yavru köpeklere, yavru köpekler de onlara bayılır. Ancak çocuklara yavru köpeklerin hassas, ilgi ve sevgiye ihtiyacı olan canlı varlıklar olduklarını öğretmeli, en uysal köpeklerin bile korktukları zaman ısırabilme ihtimali olduğunu hatırlatmalısınız.

Yavru köpeği çocuklara adım adım tanıtın, hatta yavrunun kendini daha güvende hissetmesi için yetişkinlerin de onlarla beraber yerde oynamalarını sağlayın. Çocuklara yavru köpeği nasıl tutacaklarını öğretin ve köpeğin kuyruğunu ya da kulağını çekmemeleri, onu sıkıştırmamaları, ona vurmamaları, ona karşı hızlı bir şekilde tehdit edici ses ya da hareketlerde bulunmamaları gerektiğini hatırlatın. Yavru köpeklerle oynarken küçük çocukların yanında daima bir yetişkin bulunmalıdır.

 

Yavru köpeği daha büyük çocuklarla tanıştırmak

Daha büyük çocuklara yukarıda sayılanları öğretmenin yanı sıra, yeni yavru köpeğin bakımı ve terbiyesi çerçevesinde bazı görevler verilebilir. Ancak bir yetişkin bu sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğini de kontrol etmelidir.

 

Yavru köpeği bebekle tanıştırmak

Yeni bir yavru köpeği evinizdeki bir bebekle tanıştırırken tedbirli davranın. Köpeğinize, bebeğin kendisini görmeden önce onun kokusunun sindiği bir parça giysi veya battaniye getirin ve kokusunu tanımasını sağlayın. Bebek, ailenin diğer üyelerinden daha değişik kokar. Köpeğin gözünde ne görüntüsü, ne hareketleri ne de sesi büyüklere benzer. İlk karşılaşmada yavru köpek ve bebek birbirlerinden 4-5 metre uzaklıkta tutulmalıdır ve her yeni karşılaşmada, biraz daha yaklaşmalıdırlar.

Durumu gözlemleyerek, yavru köpeğin bebeği ne zaman direkt olarak koklamasına izin vermeniz gerektiğini dikkatle tespit etmeniz gerekir. Bazen birbirlerine birkaç günde, bazense bir hafta sonra alışabilirler. Yavru köpeği ve bebeği bir arada yalnız başlarına bırakmayın. Çoğu köpek bebeklere çabuk alışır. Ancak bazı köpekler alışmakta güçlük çeker.

 

Yavru köpeği diğer evcil hayvanlarla tanıştırmak

Yavru köpeği evde yaşayan diğer hayvanlarla tanıştırırken oldukça dikkatli olmalısınız. Yetişkin bir köpekle yavruyu tanıştırırken her ikisinin de tasmalı olmasına özen gösterin. Gerçekten arkadaş olduklarına ikna olmadan onları kesinlikle yalnız bırakmayın. Eğer yavru köpeğinizi bir kedi ile tanıştırıyorsanız, kedinize kolayca kaçabileceği bir alan verin.

Evcil hayvanınızın yeni yavruyu kıskanmasını önlemek için ona her zamankinden fazla sevgi ve şefkat göstermeyi unutmayın. Bunun dışında yetişkin olan diğer hayvanınızın yavru köpeği kabullenmesi için zorlamada bulunmayın. Birbirlerine kendi istedikleri şekilde alışmalıdırlar.

 

Yavru köpeği misafirlerle tanıştırmak

Yavru köpeğinizi misafirlerinize tanıtmak, onun sosyalleşmesi için önemlidir. Bu onun yabancılardan korkmasını önler ve onu daha arkadaş canlısı yetişkin bir köpek yapar.

Yavru köpeğinizi misafirinize tanıtırken tasmasını ve kayışını kullanın. Böylece onun zıplamasını engellersiniz. Ayrıca köpeğinizin “otur” komutunu öğrenmiş olması da fayda sağlayacaktır. Ona "otur" komutunu verin ve pozisyonunu almasına yardım edin. Misafirleriniz onunla selamlaşırken oturmaya devam etmesini sağlayın. Bu, onun bir selamlamayı nasıl sakince karşılaması ve kabul etmesi gerektiğini öğrenmesine yardımcı olur. Ayrıca diğer yetişkin ve misafirlerden de ona nazik davranmaları ve konuşmalarını, onu doğru bir şekilde tutarak haklarına saygı göstermelerini isteyin.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.