Yavru Köpek Sahiplendikten Sonra İzlemeniz Gereken 7 Temel Adım

Yavru köpeğinizi yeni evine ilk getirdiğinizde bazı şeyler de onunla birlikte gelecek; tarifi olmayan bir mutluluk, kaçınılmaz tuvalet kazaları ve büyük bir hayat biçimi değişikliği. Yavru köpeğinizin mama ve su kabından çok daha fazlasına ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Emin olmanız gereken bir diğer şey de köpek sahibi olmanın bütün emeklerinize değeceği gerçeği.

 

#1 İyi bir veteriner hekim bulun

Yavru köpeğinizle birlikte yapacağınız ilk ve en önemli şey, onu sağlık kontrolü için bir veteriner hekime götürmek. Bu sayede hem onun herhangi bir sağlık sorunu varsa erkenden öğrenmiş hem de daha sonra düzenli olacak bu hekim ziyaretlerine ilk adımı atmış olacaksınız. Eğer bildiğiniz bir hekim yoksa çevrenizdeki köpek sahiplerine danışabilirsiniz. Köpeğinizi barınaktan sahiplendiyseniz barınak çalışanları veya gönüllülerinden de tavsiye alabilirsiniz.

 

#2 İlk veteriner hekim ziyaretinizde her şeyi öğrenin

Veteriner hekiminize yavru köpek bakımıyla ilgili her şeyi sorun. Tavsiye ettiği mama türünü, ne sıklıkla mama verileceğini, mamanın porsiyon ölçüsünü öğrenin.

Birlikte yavru köpeğinizin aşıları için düzenli bir plan oluşturun. İç ve dış parazitleri kontrol etmenin yöntemlerini öğrenin. Yavrunuzun ilk aylarında onun sağlığında bozulma olup olmadığını nasıl anlayacağınızı konuşun. Eğer kısırlaştırma düşünüyorsanız, en uygun operasyon dönemini görüşün. Veteriner hekiminizden öğreneceğiniz bu temel bilgiler bir yavru köpek sahibi olarak her zaman işinize yarayacak.

 

#3 Kaliteli mama alın

Yavru köpeğiniz henüz gelişim aşamasında olduğu için onu kaliteli içeriklere sahip bir yavru köpek mamasıyla beslemeniz çok önemli. Ayrıca yavrunuzun her daim taze suya erişimi olmasına da özen gösterin.

Küçük ve orta boy cins köpekler 9 ila 12 aylık olduklarında yetişkin maması yiyebilir. Büyük cins köpeklerse 2 yaşına gelene kadar yavru köpek mamasıyla beslenebilir. 

Yavru köpeğinizi günde birkaç kez besleyin:

6-12 haftalık yavrular için günde 4 öğün

3-6 aylık haftalık yavrular için günde 3 öğün

6-12 aylık yavrular için günde 2 öğün

 

#4 Tuvalet rutini oluşturun

Yavru köpek sahibi olarak önceliklerinizden biri, yavrunuzun evin içinde belirlediğiniz alana tuvaletini yapması için onu eğitmektir. Eğitim sırasında sabırlı ve planlı olmalı, pozitif eğitim metodunu takip etmeli, tuvalet kazaları yaşandığı zaman onu cezalandırmamalısınız.

Yavru köpeğiniz tüm aşılarını olana kadar diğer hayvanların çok fazla gelmediği bir dış alan arayışına girebilirsiniz. Yavru köpeğinizin tuvaletini yapacağı yere başka hayvanların gelmemesi olası bulaşıcı hastalıkları büyük ölçüde önler.

 

#5 Hastalık belirtilerini erkenden fark edin

Yavru köpekler ilk birkaç ay boyunca hastalıklara karşı daha savunmasız oldukları için sorun ciddileşmeden önce belirtileri fark etmelisiniz. Eğer yavru köpeğinizde şu belirtileri görürseniz derhal veteriner hekiminize danışın:

İştahsızlık

Kilo alma güçlüğü

Kusma

Şişmiş karın

Yorgunluk

İshal

Nefes almada güçlük

Hırıltı veya öksürük

Soluk diş etleri

Gözlerde şişlik, kızarıklık veya akıntı

Burun akıntısı

İdrar veya dışkılama yapamama

 

#6 İtaat etmeyi öğretin

Yavru köpeğinize eğitim verirken bunun onu ömür boyu pozitif sosyal iletişime hazırlayacağını unutmayın. Ayrıca itaat eğitimi aranızdaki bağın daha çok güçlenmesini de sağlayacaktır.

Otur, yat, gel gibi komutları öğretmeniz, yavru köpeğinizi güvende ve kontrol altında tutmanıza yarayacak. Bunları ona öğretirken pozitif olmayı, onu ödüllendirmeyi ve cezadan kaçınmayı unutmayın.

 

#7 Sosyalleştirin

Sosyalleşme, yavru köpeğinizin ileride geliştirebileceği davranış bozukluklarını büyük ölçüde önler. 2-4 aylık olduklarında çoğu yavru köpek diğer hayvanları, insanları ve mekanları kabullenmeye başlar. Veteriner hekiminize danışarak köpeğinizin yaşına uygun biçimde nasıl sosyalleşmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.