Yavru Köpeklerde Beslenmeye Dair Bilmeniz Gerekenler

Yavru köpeğinizin gelişimi için ilk bir yıl çok önemlidir. Bu süre boyunca yavru köpeğinizin dişlerinin ve kemiklerinin güçlenmesi, vücut işlevlerinin düzgün gelişmesi, sağlıklı ve ışıltılı tüylere sahip olması için üstün bir beslenmeye ihtiyacı vardır.

Büyüme ve gelişmenin belirli dönemlerinde yavru bir köpek, yetişkin köpeğin alacağı bazı besin maddelerinin iki katına ve kalorinin üç katına ihtiyaç duyar. Birçok köpek cinsi gelişimini yaklaşık bir yıl içinde tamamlar. Ancak bazı büyük cinslerin yavruları, neredeyse iki yaşına gelene kadar büyümüş sayılmazlar.

Yapılan araştırmalara göre, yavru köpeğinizin gelişim döneminde aşırı beslemeden kaçınılması, uzun ve sağlıklı bir yaşam için anahtar unsurdur. İdeal vücut durumunu koruması için gereken mama alımını ayarlayarak yavru köpeğinizin kilosunu gözlemleyin. Büyük ırk köpeklerin özel besleme kurallarını veteriner hekiminize danışın.

 

Neye ihtiyaç duyarlar?

Yavru bir köpek gelişim ve büyüme döneminde, ekstra besin ve kaloriye ihtiyaç duyar. Yavru köpeğinizin maması, büyüme ve gelişim döneminde ihtiyaç duyacakları proteinleri oluşturan aminoasit grup asit, kalsiyum ve fosfor gibi gerekli olan besin maddelerini doğru ve dengeli miktarlarda içermelidir.

Köpeğinizin büyüme sürecinde ihtiyacı olan besinleri en iyi şekilde sağlamak için, özellikle yavru köpekler için hazırlanmış mamaları kullanmanız önemlidir.

 

Evcil hayvan maması etiketi nasıl okunur?

İyi bir yavru köpek maması tercih etmek için gerekli bilgileri, mamaların üzerinde bulunan etiketlerden alabilirsiniz. Ortalama analiz, protein, yağ, lif, mineraller ve nem seviyesini belirtir. Etiket ayrıca, evcil hayvan mamasının içindeki besin maddelerinin listesini, ağırlık yoğunluğuna göre azalan şekilde, liste halinde sunar. Mamanın üzerinde bulacağınız etiket, ürünü köpeğinizin hangi yaşam evresinde uygun bir şekilde kullanabileceğinizi belirtmektedir.

 

Yavru köpeğinizi ne sıklıkla beslemelisiniz?

Bir yavru köpek, dört aylık olana ve yemek ihtiyaçları azalmaya başlayana dek günde üç kere beslenmelidir. Dört aydan sonra ise günde iki kere beslenebilir. Köpeği sık sık beslemek önemlidir çünkü büyüyen bir yavru köpeğin midesi, günlük beslenme ihtiyacını karşılayacak mamayı bir öğünde yiyebilecek kadar büyük değildir.

Su kabında daima taze ve temiz su bulunmalıdır.

 

Yavru köpeğinizi nerede beslemelisiniz?

Köpeğinizin mama ve su kabını çok gezilen ve gürültülü olan yerlerden uzak tutun. Kaplar, rahat ve kolay erişebileceği bir yerde olmalıdır. Mama ve su kabının yerini gerçekten gerekli olmadığı sürece değiştirmeyin.

 

Uygun bir besleme için önemli tavsiye

Yavru köpeği eve getirmek onun için oldukça stresli bir durumdur ve sindirim problemlerine neden olabilir. Köpeğin mamasını değiştirmeyi düşünüyorsanız bunu 7 ila 10 güne yayılan bir süreçte yapın. Değişime kullandığı mamaya yeni mamadan katmakla başlayın. Zamanla kabındaki eski mamayı azaltırken yeni mamayı artırın. Bu, özellikle konserve mamadan kuru mamaya geçişte önemlidir. Bu şekilde sindirim bozukluklarını önleyebilirsiniz.

 

Köpeğinize vermemeniz gereken yiyecekler

Köpeğinize kemik vermeyin. Bunlar boğazına takılabilir ya da mide duvarını ve bağırsak bölgesini delebilir.

Yavru köpeğinize yemek artıklarını vermeyin. Bunu yapmak yemek seçmesine neden olabileceği gibi, yemek artıkları genelde aşırı kalorili olduğu için obeziteye zemin hazırlayabilir. Yavru köpeğinizin vücut sağlığını ona yukarıdan bakarak gözlemleyin. Karnının yanlardan taştığını görmemeniz ve derisinin altından kaburga kemiklerini hissetmeniz gerekir.

Yavru köpeğinize, yavru kedi maması veya yetişkin kedi maması vermeyin. Bu mamalar yavru köpeklerin beslenme ihtiyaçlarına göre hazırlanmamıştır.

Köpeğinizin beslenme düzenini veteriner hekiminiz önermedikçe değiştirmeyin. Değiştirdiğiniz takdirde beslenme dengesini bozmuş olursunuz.

Yavru köpeğinize öğünleri arasında abur cubur vermeyin. Mamasından bir parça ya da küçük bir parça ödül mamasını, onu eğitirken ödül olarak verebilirsiniz. Yavru köpeğinizi yediğiniz yemekle ödüllendirmeyin. Çünkü bazı yiyecekler, örneğin çikolata, az miktarda verilse bile yavru köpeğinizi zehirleyebilir. Ödül mamaları ve ekstra yiyecekler, yavru köpeğinizin aldığı günlük enerjiye %10'dan fazla katkıda bulunmamalıdır.

 

Yetişkin köpek mamasına ne zaman geçilmelidir?

Genel pratik kural, köpeğiniz büyüme sürecini tamamladığında bu geçişi yapmaktır. Bu genelde ilk yaşını doldurduğunda olur. Köpeğiniz iri bir ırksa büyüme süresi iki yıla kadar çıkabilir. Yavru köpeğinizi yetişkin köpek maması ile beslemeye başlamak için doğru zamanın ne olacağını veteriner hekiminizden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.