Yaz Aylarında Köpeğinizin Yeterince Su İçmesini Sağlamak İçin Uygulayabileceğiniz 6 Adım

Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de vücudun %60’ı sudur; bu nedenle nefes aldıkça, salya ürettikçe ve idrara çıktıkça su kaybı yaşanır. Bunu aklınızda tutarak köpeğinizin gün boyunca yeterince su içmesini sağlamalısınız. Ancak köpeğinizin tam olarak ne kadar suya ihtiyacı olduğunu bilmek de önemlidir.

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu su miktarı onun vücut ölçüleriyle, harcadığı enerjiyle doğrudan ilgilidir. Onun günlük su ihtiyacını hesapladıktan sonra yapılacak şey, bu miktarı gerçekten tüketip tüketmediğini gözlemlemektir.

 

#1 Köpeğinizin vücuduna göre ihtiyacı olan suyu hesaplayın

Köpeklerin vücut ölçüsüne göre tüketmesi gereken su miktarı kilo başına 50-60 ml’dir. Siz de kendi köpeğinizin kilosundan yola çıkarak su miktarını hesaplayabilirsiniz.

 

#2 Su kabında daima temiz su bulundurun

Su kabını gün içinde sık sık doldurun. Bu hem suyun taze kalmasını hem de sürekli bulunabilir olmasını sağlayacak. Ayrıca doldurduğunuz suyun miktarını takip ederek köpeğinizin su ihtiyacını da hesaplayabilirsiniz.

 

#3 Otomatik su dolduran kaplar kullanabilirsiniz

Evde olmadığınız zamanlarda çok işinize yarayacak olan otomatik su yenileyen kapları kullanabilirsiniz. Böylece köpeğinizin her zaman bol suya erişimi olacak.

 

#4 Egzersiz veya yürüyüş öncesi su kabını doldurun

Köpekler insanlar gibi terlemese de onlar da egzersiz yapıp enerji tükettikten sonra su içmek isterler. Egzersiz yapmadan önce su kabının taze ve temiz suyla dolu olduğundan emin olun.

 

#5 Yemeklere su ekleyin

Köpeğinizin yemeğine su eklemek, onun yeterli su içmesini sağlamanın bir başka yoludur. Eğer köpeğinizi kuru mamayla besliyorsanız bu dengeyi kurmak özellikle önemlidir. Her tür yemeğe birazcık su eklemekten zarar gelmez. Pek çok köpek, yemeğini mideye indirirken eklediğiniz suyu da itiraz etmeden içecektir.

 

#6 Atıştırmalık için meyve ve sebze kullanın

Meyve ve sebzeler yüksek oranda su içerir. Bunları atıştırmalık olarak kullanabilir veya direkt olarak yemek öğünlerine ekleyebilirsiniz. Meyve ve sebze tüketimi bir yandan köpeğinizin su ihtiyacını karşılar, bir yandan da değerli vitamin ve lifleri almasını sağlar.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.