Yeni Köpeğinize Alışma ve Onunla Bağ Kurma

Yeni sahiplendiğiniz köpeğiniz ister yavru olsun isterse yetişkin olsun, aranızda bir bağ kurmak ve bu bağı güçlendirmek sizin görevinizdir.

 

Birlikte vakit geçirin

Sevgi gösterileri, okşama, kürk tarama; bunların hepsi bir köpek için rahatlatıcı ve memnuniyet verici şeylerdir. Beraber oynayacağınız oyunlar, birlikte geçireceğiniz her türlü vakit, aranızda bağlılığa ve sevgiye dayalı bir ilişki kurmanızda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda onu eğitebilir ve bu eğitimlerle sadakate dayalı bir ilişkinin temellerini atabilirsiniz.

 

Eğitim sürecinde pozitif etki

Köpeklerin öğrenmesi için süreklilik ve tutarlılık gereklidir. Bunu güzel bir ödülle taçlandırdığınızda köpeğiniz size güven duyacak ve aile yapınıza uyum sağlamayı başaracaktır. İstenmeyen hareketlerini ise bağırmadan, negatif bir ses tonuyla onu uyararak gidermeye çalışmalısınız. Şiddet, onun size olan güvenini zedeleyecek ve aranızdaki ilişkiyi bozacaktır. Köpeğinizi anlamak ve onun için tutarlı bir lider rolü üstlenmek köpeğinizi size daha çok bağlar, onun için izlenilmesi gereken bir lider oluverirsiniz.

 

Yavru köpeklerle bağ kurmak

Yavru köpeklerle bağ kurmak oldukça kolaydır. Annesinden ayrılma vakti gelen yavrular için insan bir sahip, kolayca bir aile ve lider oluverir. Size de bu içgüdüsel eğilimi, sakin, sabırlı ve tutarlı bir şekilde idare etmek düşer.

Öncelikle onun sakince vakit geçirebileceği sessiz bir alanı olmasını sağlayın. Onun güvenini kesin tavırlar ve kibar ödüllerle güçlendirin. Yavru köpekler çok çabuk öğrenirler; bu nedenle ona davranışlarınızda dikkatli olmalısınız.

 

Yetişkin köpeklerle bağ kurmak

Kişiliği çoktan oluştuğundan, yetişkin bir köpekle bağ kurmak yavru bir köpekle olduğundan daha uzun sürebilir; özellikle sorunlu bir geçmişe sahipse. Eğer mümkünse, onun eski sahibiyle tanışmak ya da geçmişini öğrenmek sizin için yaralı olacaktır. Bu sayede, onun yaşadığı korkutucu ya da rahatsız edici bir deneyimi bilir ve bunun tekrarlanmaması için önleminizi alabilirsiniz. Ona lider olduğunuzu çatışmacı olmadan gösterin; sabırlı olun ve isteklerinizi ona açıkça belli edin.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.