Yeni Köpek Sahiplerinin Kaçınması Gereken 5 Hata

İlk kez köpek sahiplenecekler veya çok fazla köpek bakım tecrübesi olmayan kişiler, köpek sahiplendikten sonraki etapta genelde çok heyecanlı ve öğrenmeye hevesli olur. Siz de yeni bir köpek sahiplendiyseniz can dostunuza yanlış bir davranışta bulunmak istemezsiniz, değil mi? Gözümüze pek de hata gibi görünmeyen ufak tefek detaylar, köpeğinizin psikolojik veya fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle aşağıda göreceğiniz hatalara düşmemekte fayda var.

 

#1 Köpeğinizi el temasına alışkın hale getirmemek

Köpekler hayatları boyunca sayısız kez temasa maruz kalır. Veteriner hekim kontrolünden geçerler, çocuklarla, komşularla tanışırlar, kendilerini sevmek isteyen yabancılarla tanışırlar. Dişlerinin fırçalanması, tırnaklarının kesilmesi ve zaman zaman ilaç almaları gerekir. Tüm bunları rahatça yapabilmek için köpeğinizi kendisine dokunulmaya alıştırmanız gerekir.

Bu, günlük yaşamda kolayca yapabileceğiniz bir şeydir. Yanınızda veya kucağınızda uzandığı sırada patilerini nazikçe tutun. Kulaklarının içine bakın ve koklayın. Kuyruğunu kaldırıp arka bölgesine bakın. Göbeğini sevip elinizi karın bölgesinde gezdirin. Dudaklarını kaldırıp dişlerine bakın. Tüm bunlar hem köpeğinizi kendisine dokunulduğunda sert tepki vermemeye alıştıracak hem de vücudunda yolunda gitmeyen bir şey olup olmadığını önceden tespit edebilmenize yarayacaktır.

Bunların dışında yapmanız gereken, köpeğinizin dişlerini fırçalamaya ilk günden başlamanız. Buna alıştıkça diş fırçalamanın günlük hayatının bir parçası olduğunu kabul edecektir. Aynı şekilde tırnak kesimine de onu alıştırmalısınız. Günde bir ya da iki tırnak keserek onu alıştırın ve kesimi yaparken işi aceleye getirmeyin.

 

#2 Mama ölçüsü kullanmamak

Yavru köpeklerin büyümesi önemlidir, ama bu süreçte onların normalden fazla veya hızlı büyümesini istemeyiz. Aksi halde gelişmekte olan kas-kemik yapısı baskı altında kalıp ileriki yaşlarda ortopedik problemlere sebep olabilir.

Büyümekte olan büyük cins köpeklerin yavaş ama sağlam bir beslenme şekline, küçük cins köpeklerinse enerji ağırlıklı beslenme şekline ihtiyacı vardır. Her iki durumda da ölçü kullanarak ve saatli olarak mama vermelisiniz. Her zaman ulaşılabilen ve dolu bir mama kabı, köpeğinizin fazla yiyip kilolu olmasıyla sonuçlanabilir.

 

#3 Yemek oyunları oynatmamak

Köpekler yemeğe düşkündür ve her zaman dolu olan bir mama kabı hızla kilo almalarına sebep olabilir. Bunun yerine, hem zihnini hem vücudunu kullanarak yemeğe ulaşmasını sağlayan puzzle tarzı oyuncaklardan edinebilirsiniz. Köpeğinizin yemesi gereken miktarı ölçüp oyuncağın içine koyun ve yemeğe ulaşmak için “avlanmasını” izleyin. Bu yöntem köpeğinizi meşgul edecek, hem fiziksel hem zihinsel anlamda aktif olmasını sağlayacaktır.

 

#4 Eğitimi ciddiye almamak

Birçok köpeğin barınağa veya sokağa terk edilme sebebi ne yazık ki davranışsal problemler, en yaygın problemlerden biri de tuvalet alışkanlığı. Halbuki planlama, süreklilik, takdir etme ve ödüllendirme yöntemleriyle bu alışkanlığı köpeğinize kolaylıkla kazandırabilirsiniz. Köpeğinizi belirli zamanlarda dışarı çıkarın; ilk uyandığında, her yemekten sonra, oyun vaktinden sonra ve yatmadan hemen önce. Gün içinde 2 ile 4 saat arasında bir onunla dışarı çıkmak için alarm kurabilirsiniz. Onu dışarı yalnız göndermeyin, tuvaletini dışarıda yaptığında yanında olmalı ve takdir ettiğinizi göstererek cesaret vermelisiniz. Sonrasındaysa biraz oyun oynamasına izin verin. Eğer işi biter bitmez onu eve sürüklerseniz dışarı çıktığında tuvaletini yapmaya pek hevesli olmayabilir.

 

#5 Banyo yaptırmamak

Köpeğinize haftada bir banyo yaptırarak tüylerindeki bakteri gibi zararlı etkenlerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Tüylerindeki alerjenlerin ortadan kalkması, hem sizin hem onun sağlığı için iyidir. Ayrıca temiz durumda olmaları ev içinde onlarla birlikte yaşamayı çok daha kolay hale getirir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • Banyo konusu küçük yavrular için de geçerli mi? Haftada 1 değil de, mesela ayda 1 olsa. Çünkü veteriner hekimimiz banyo yapmasında herhangi bir sakınca yok dedi bizlere

    4 ay önce

  • teşekkürler çok güzel ve anlaşılır bir bilgilendirme yazısı olmuş

    6 ay önce