Yuvanızı İkinci Bir Köpeğe Açmanın Göz Ardı Edilemeyecek 4 Faydası

Eğer iki köpek besliyorsanız, onların hiç yalnızlık çekmeyeceğini bilirsiniz. Evde olmadığınızda veya dostunuz için ayıracak fazla vaktiniz olmadığında, evin diğer köpeği her şeyi rahatlatır. Bu aynı zamanda sıkıntıyı ve buna bağlı davranış bozukluklarını da önlemeye yardımcı olur. Tabii birden çok köpek beslemek bazı ev ortamları için iyi işler ancak herkes için uygun değildir.

 

#1 Köpek arkadaşlığı ve sosyalleşme

Sıkı bir çalışma düzeniniz var ve evde çok vakit geçiremiyorsanız, iki köpeğe sahip olmak iyi bir seçenektir. İkisi birbirleriyle keyifli dakikalar geçirirken gözünüz arkada kalmaz. Sıkıntı veya eksik iletişim köpeklerde saldırganlığa yol açabilir. Çiğneme, kazma, aşırı havlama gibi davranışlar görülmesi olasıdır. Yakınlarda bir köpek arkadaşın varlığı sadece davranış bozukluklarını önlemekle kalmaz, köpeğinizin sizden ayrı kaldığı zamanda yaşadığı stresi de minimuma indirir.

Özellikle yavru köpekleriniz varsa, onların diğer köpeklerle iletişime geçmesi sosyal gelişimleri açısından da oldukça önemlidir. Birbirleriyle sıkça vakit geçiren yavrular, insanlar ve diğer hayvanlarla nasıl ilişki kurmaları gerektiğini de daha kolay öğrenirler.

 

#2 Rol modeli olan köpekler

Köpeklerinizden biri güvensiz ve kendinden eminlikten yoksunsa, onun zıt karakterinde bir köpeğin etrafta olması işleri yoluna koyabilir. Kendine güvenen bir köpek, gergin ve sinirli köpeğiniz için iyi bir rol model olabilir.

Ancak şunu akılda tutmakta fayda var; bu yöntem her zaman işe yaramaz. Saldırgan olan köpeğiniz diğerini de bu yönde davranması konusunda cesaretlendirebilir. İki gergin ve stresli köpeğin aynı ortamda olması da birbirleri üzerinde olumsuz etki bırakmalarına yol açabilir.

 

#3 Köpeklerin arkadaşlığının size faydası

İki köpek demek, onlar için gelişmiş bir arkadaşlık demektir. Bu aynı zamanda sizin için de daha fazlası olduğu anlamına geliyor. Hayvanlar, insanlar için rahatlama kaynağı olur kimi zaman; kötü bir gün geçirdiyseniz, yorgunsanız köpekleriniz rahatlamanıza ve sorunlarınızı unutmanıza yardımcı olur. Onlara sarılıp oyunlar oynayarak çok daha iyi hissedersiniz kendinizi.

Köpekler aynı zamanda sağlığınız için faydalı olabilir; stresi, felç veya kalp krizi riskini azaltıp kan basıncınızın düşmesine yardım ederler.

 

#4 Daha iyi bir sosyal yaşam

Birden fazla köpek, köpek sahiplerinin sosyalleşmesine katkıda bulunur. İki köpeğiniz olduğunda onları daha sık dışarı çıkarmanız gerekir. Bu da size diğer insanlarla iletişim kurmanız için iyi bir seçenek sunar. Eğitim sınıflarına veya veteriner kliniklere gittikçe köpeklerine en az sizin kadar düşkün pek çok hayvanseverle ve yeni yüzlerle tanışma olasılığınız artar.

 

İkinci köpeği sahiplenmeden önce bunlara da dikkat etmeli:

İki köpek sahibi olmanın faydaları olduğu gibi zorlukları da vardır. Yemek ihtiyaçları ve veteriner hekim masrafları çoğalacak demektir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, aksi huylu iki köpek bir araya gelirse birbirlerindeki olumsuz davranış eğilimlerini tetikleyebilirler.

Birlikte iyi anlaştıklarından yüzde yüz emin olmadığınız sürece iki köpeği kendi başlarına bırakmayın. Her ne kadar ikisine de aynı özeni gösterseniz de, eve yeni bir köpek getirmek kimi zaman sarsıcıdır; bölgesini koruma ve sahiplenme güdüsü ortaya çıkabilir.

Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.