Evcil Hayvan

Evcil Hayvan

Evcil Hayvan İle Yaşamanın Faydaları

Evcil hayvan ile birlikte yaşamanın insan yaşamına çok büyük katkıları vardır. Kedi, köpek, kuş veya başka evcil hayvan besliyorsan bu senin fiziksel ve ruhsal sağlığın açısından olumludur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre evcil hayvan ile yaşamak kalp hastalıkları, tansiyon, depresyon, anksiyete ve pek çok sağlık problemine iyi geliyor.

Evcil hayvan ile yaşamak yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar için de faydalı. Konu üzerine yapılan araştırmalar, evcil hayvan ile büyüyen çocuklarda alerji ve astıma yakalanma oranının çok daha düşük olduğunu gösterdi. Bunun yanında bir çocuğun evcil hayvan ile büyümesi, onun çok erken yaşlarda hayvan sevgisi edinmesi anlamına geliyor. Bunun sonucu olarak da evcil hayvan ile büyüyen çocuklar yetişkin olduklarında çevresine karşı daha duyarlı, daha merhametli ve daha sosyal insanlar haline geliyorlar.

Evcil hayvan -kedi, köpek veya başka bir evcil hayvan fark etmeksizin- insanlar üzerinde sakinleştirici özelliğe de sahipler. Çünkü evcil hayvan ile oyun oynayan insanlarda dopamin ve serotonin hormonu salgılanır, bu da doğal bir sakinleştiricidir. Bunun sonucu olarak evcil hayvan ile zaman geçiren insanların çok daha dengeli bir ruh hali olur.

Evcil hayvan aynı zamanda sosyalleşmemiz açısından da bizlere fayda sağlıyor. Evcil hayvan çeşitli bakım ve sağlık kontrolleri, yürüyüş yapma ve oyun oynama gibi aktiviteler gerektirdiğinden, bu sayede tıpkı senin gibi evcil hayvan dostu olan insanlarla tanışıp sosyalleşebilirsin.

Evcil hayvan gerek sağlıklarıyla, gerek sosyal ihtiyaçlarıyla ilgi isterler. Bu da insanların evcil hayvan sayesinde bir sorumluluk kazanması anlamına gelir. Evcil hayvan yardımıyla sorumluluk kazanan insanlar da günlük hayatlarında çok daha bilinçli kişiler olurlar.

Kısacası evcil hayvan sayesinde edindiğimiz olumlu özellikler listesi epey kabarık. Eğer sen de evcil hayvan ile yaşıyorsan veya sahiplenmek istiyorsan, Petsbook seni bekliyor!

Köpek İle İlgili Blog Yazıları

Evcil hayvanlarla ilgili bilmeniz gerekenler, bakım rehberleri ve daha fazlası.

Köpek Sahiplenme İlanları

Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .

Köpek İle İlgili Sorular ve Cevapları

Evcil hayvanınızla ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevapları bu sayfada