Amerikan Keuda Özellikleri

Yaşam Süresi:15 yıl

Kökeni: Güney Amerika

Tüy Renkleri: Beyaz, Siyah, Mavi, Kızıl, Krem, Çikolata

 

Keuda'nın ismi uzun yıllardır Texas, Oklahoma & New Mexico'da uygulanmakta olan "Kitten Evaluation Under Direct Assessment" (KEUDA), yani yavru kedilerde direkt değer biçme, değerlendirme programından gelmektedir. Amerikan Keudanın minyatür versiyonları da geliştirilmektedir. Geliştirilmesinde Egyptian Mau ırkının kullanıldığı düşünülse de bununla ilgili kesin bir kanıt yoktur.

Özellikler:

American Keuda orta boyutlarda, yumuşak hatlara sahip bir ırktır. Başı vücuduyla orantılı, standart yüz hatlarına sahiptir. Kulakları orta büyüklükte ve uçları yuvarlak üçgen şekillidir. Badem şeklindeki gözlerinin dış uçları hafifçe yukarı kalkıktır. Kürkü kısa düz, yumuşak tüylerden oluşur. Kuyruğu vücuduyla orantılıdır. Genellikle gevşek yapılı bir derisi vardır. Karın bölgesi ve dirseklerde derisi katlanarak kıvrımlar yapar. Bu kıvrımlar ona atletik hareket kabiliyeti sağladığı gibi yazın ısı ayarlamasına da yardımcı olur. Aynı zamanda muhtemel saldırılarda düşmandan kolayca sıyrılmasına olanak verir. Bacaklarına daha esnek bir yapı kazandırdığından Keuda bir çita gibi koşabilir.

Mizaç:

American Keuda, oldukça hareketli ve atletik bir kedi ırkıdır. Vücudunun özellikleri onu çok iyi koşucu ve kıvrak hareketlerde usta yapar. Kediler hakkındaki genel kanının aksine Keuda suda yüzmekten ve oynamaktan hoşlanır. Olukça zekidir. İçinde kalan ‘koloni ruhu’, onun yeni yavru kedileri anneleriymiş gibi sahiplenmesine ya da evin bahçesini yan komşunun köpeğine karşı savunmasına neden olabilir. Yine de diğer hayvanlarla –köpekler de dahil, oldukça iyi geçinirler. Uzun yıllardan beri Teksas ve çevresinde çiftliklerde doğal yaşam süren bir ırktır. Fakat resmi olarak kabul edildiği tarih çok eski değildir; bu nedenle dünyada yeni tanınmaya başlamıştır.

Sağlık:

Keuda’nın önemli bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Keuda özel bir tüy bakımına gereksinim duymaz. Düzenli olarak taramak yeterlidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.

    Amerikan Keuda Sahiplendirme İlanları

    Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .