Amerikan Kısa Kuyruk Özellikleri

Yaşam Süresi: 15 yıl

Kökeni: Amerika

Tüy Renkleri: Beyaz, Siyah, Mavi, Kızıl, Krem, Çikolata, Tarçın, Kahverengi, Lila

 

American Bobtail, 1960’larda, Siyam Kedisi ie kısatüylü bir tekirin çiftleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan yavruların da birbirleriyle çiftleşttirilmesi sonucunda, normalin yarısı uzunluktaki kuyurklarıyla yepyeni bir tür olan Bobtail ortaya çıktı.

Özellikler:

Bobtail, uzun vücutlu ve sağlam yapılı bir kedidir. Arka ayakları ön ayaklarına göre daha uzundur. Bu özellikleri Bobcat ile aynıdır. Su geçirmez çift katlı kürkleri vardır. Görünüş itibariyle vahşi kedilere benzeyen Bobtail, badem şeklindeki avcı gözlerine rağmen oldukça evcil bir kedidir. Bobtail’in en öne çıkan özelliği ise tabi ki kısa kuyruğudur. Normal bir kedi kuyruğunun 2/3 ya da 1/3’i kadar olan kuyruğu genelde düzdür. Fakat, bazılarında kıvrık olarak da görülebilir.

Mizaç:

Eğer hayatınız boyunca kedi vücuduna sahip bir köpeğiniz olsun istediyseniz, Bobtail sizin bu dileğinizi gerçekleştirebilir. Bobtail, uyumlu, neşeli ve ilgili bir köpektir. Eviniz birçok çocuk ve başka evcil hayvanlarla dolu ve gürültülü olabilir ya da tek başınıza sakin bir hayat da sürüyor olabilirsiniz. Bobtail için ikisi arasında hiçbir fark yoktur; o her türlü ortama uyum sağlayabilir. Bobtail’e sadece insanlarla birlikte olmak yeter. Bobtail, insanlarla o kadar iyi anlaşır ve onlarla o kadar güçlü bir bağ kurar ki bu kediler, fizyoterapistler tarafından incelemeye alınmıştır. Çünkü, insanların duygusal durumlarını hissetmekle meşhurlardır. İnsanlara olan yakınlığının yanı sıra diğer hayvanlarla da oldukça iyi anlaşan Bobtail, çocuklarla oyun oynamaktan da oldukça keyif alır.

Sağlık:

Bobtail genel olarak sağlıklı bir köpektir. Fakat, kısa kuyruklarından dolayı spinal problemlerle karşılaşabilirler. Bu da defekasyona (dışkılarını tutamama) neden olabilir.

Bakım:

Bobtail, kürkünün ölü tüylerden kurtulması ve parlak, sağlıklı gözükmesi için haftada en az ki kere taranmalıdır. Kauçuk bir fırça işinizi görecektir. Bobtail’in ihtiyacı olan diğer bakımlar ise, tırnak ve kulak temizliğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.