Ankara Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/18 yıl

Kökeni: Türkiye

Tüy Renkleri: Beyaz

                                   

Kökeninin Tatarlar tarafından yetiştirilen Manul Kedisine dayandığı sanılan Ankara Kedisi’nin resmi belgelerde bahsinin geçtiği ilk tarih 16. yüzyıla Fransa’sına uzanıyor. Bu durumundan da açıkca anlaşılacağı üzere Ankara Kedisi, ticaretin vazgeçilmez objelerindendi. 19. yüzyılda ilk defa kedi şovlarında gözüken Ankara Kedisi, popülerliğini o yıllarda oldukça revaçta olan İran Kedisi’ne kaptırdı. Pers Kedisi’ni geliştrme programında kullanılan Ankara Kedileri, özellikle İngiltere’de, ayrı bir tür olarak kimlikleri kaybetme noktasına kadar geldi. Fakat, kendi memleketi olan Ankara’da milli bir miraz olarak görüldüklerinden Türkiye’de varlığını saf olarak sürdürmeye devam etti. Ankara Hayvanat Bahçesi, Ankara Kedilerini korumak için özel bir program başlattı. 1950’lerde Turkiye’ye gelen Amrikali bir asker tarafından görülen Ankara kedisi, 1962 yılında Albay ve karısına bir erkek ve bir dişi Ankara Kedisi hediye etti. Çift, Amerikaya döndükten sonra bu iki kedi ve onların yavrularıyla bir tür programı başlattı ve böylece Ankara Kedisi saf haliyle yurtdışına açılmış oldu.

Özellikler:

Ankara Kedisi’nin uzun bir vücudu, kuyruğu, uzun ince bacakları ve iri gözleri vardır. İpeksi kürkü, sağlam ama zarif vücuduyla oldukça dikkat çekici bir güzelliğe sahip olan Ankara Kedisi, bakımını kolaylaştıran tek katlı bir kürk giymiştir. Kürkün uzunluğu mevsime göre değişkenlik gösterir. Sıcak havada kısalan ve incelen kürk, kışın uzun ve yoğundur. Yine kışın kuyruğu çok daha göz alıcı bir kürkle kaplanır. Ankara Kedisi’nin orijinal kürk rengi beyazdır. Uzun yıllar boyunca beyaz olmayan Ankara Kedileri kedi şovları için kabul görmemesine rağmen günümüzde bu kediler 20’nin üzerinde farklı renkte doğabilmektedir.

Mizaç:

Ankara Kedisi, aktif, çevik ve iddialı bir kedidir. Her an atakta olan ve sahibin yaptığı hemen her şeyle ilgilenebilen bu kedilerin bitmek bilmeyen enerjisi onlara bir mizah anlayışı da yüklemiştir. Yine benzer nedenlerle bu kediler, çocukları olan kalabalık aileler için idealdir. Gencinde yaşlısına kada herkesle çok iyi anlaşan Ankara Kedisi, diğer evcil hayvanlarla da arkadaş olma konusunda oldukça başarılıdır. Fakat bu durum, Ankara Kedisi’nin kendi kendini eğlendirebilen bir kedi olduğunu göstermez. İnsanlarla iyi anlaşan bu kedi interaktif oyuınlar oynamaktan hoşlanır. İlgi görmek istese de çok ilgi gördüğünde de kendini çeker. Bu kedi ona nasıl davranmasını bilecek sahipler için idealdir.

Sağlık:

Ankara Kedisi uzun yıllar yaşayabilen sağlık bir kedidir. Fakat, bu bembeyaz mavi gözlü güzel kedi sağırlığa yatkındır. Tek gözlü olan Ankara Kedilerinin de tek kulağının sağır olma ihtimali yüksektir. Sağır olmalarına rağmen hayatlarını oldukça iyi idame ettiriyor olsalar da sahiplerinin bu durumdaki kedilerine ayrıca özen göstermeleri gerekir.

Bakım:

Ankara Kedisi’nib tek katmanlı kürkü kolayca matlaşıp düğüm olmaz. Bu nedenle bakımı oldukça kolaydır. Eğer beyaz ya da açık renkliyse, 2 ayda bir yıkamanız onun daha temiz ve canlı gözükmesini sağlayacaktır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.