Avustralya Tiffanie Özellikleri

Yaşam Süresi: 15/17 yıl

Kökeni: Avustralya

Tüy Renkleri: Beyaz, Siyah, Mavi, Çikolata, Kahverengi, Lila

Tiffanie oldukça yeni bir kedi türüdür. Kendisi de yeni bir tür sayılabilecek Burmilla’dan üretilmiştir. Burmilla kedisinin Burmese ve Chinchila ile çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan Tiffanie, lilk olarak kısa tüylü olarak doğmuşlardır. Daha sonraları tüyleri üreticiler tarafından uzunlaştırılmıştır.

Özellikler:

Tiffanie, orta uzunlukta, sağlam yapılı ve yumuşak kürklü bir kedidir. Tiffanie’nin ana renkleri; siyah, beyaz, mavi, kahverengi ve çikolatadır. Çok nadir de olsa lila rengi olanları da görülür. Bu kedileri Burmilla’dan ayrıan en belirgin özellikleri uzun tüyleridir. Ayrıca Tiffanie birçok farklı renkte olabilirken Burmilla sadece iki kürk rengine  sahiptir.

Mizaç:

Sevgi dolu, arkadaş canlısı ve sosyal kedilerdir. Ğreticilere göre Tiffanie’ler, ataları olan Burmese ve Siyam kedileri gibi takıntılı kediler de değillerdir. Orta derecede aktif olan bu kedi sahibini hafif miyavlamalarla mutlu eden sessiz bir kedidir. Tek başına evin hakimi olmaktan hoşlanır; fakat bir arkadaşa da hayır diyemeyecek kadar arkadaş canlısıdır.

Sağlık:

Tiffanie, büyük bel fıtıklarına yatkındırve bu nedenle ameliyat olmak zorunda kalabilir. Eğer, yi bir üreticiden alırsanız kedinizin bu tür bir problem yaşamasını önceden engelleyebilirsiniz.

Bakım:

Çift katmalı kürkleri nedeniyle Tiffanielerin tüyleri çabuk matlaşıp, düğüm olabilir. Bu nedenle, haftada en az bir kez taranmaya ihtiyaç duyarlar.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.