Bengal Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/16 yıl

Kökeni: Amerika

Tüy Renkleri: Kahverengi, Siyah, Çikolata

 

Bengal kedisi, vahşi ve güzel olanla uysal olanı bir araya getirme tutkusuyla ortaya çıktı. 1963 yılında Jean S. Mill’in başlattığı ırk programı sonucunda, Vahşi Asya Leopar Kedisi ile evcil kısa tüylü kedinin çiftleşmesiyle ortaya Bengal Kedisi çıktı. Bu vahşi görünümleriyle insanı büyüleyen kediler 1980 yılında beri  popüler olarak evlerimizde bize eşlik etmekte.

Özellikler:

Bengal’in güzel kürkü, altın sarısı, kahverengi, turuncu, fildişi gibi çeşitli taban renklerinde olabilir. benek renklerinin de çeşitlilik gösterdiği görülür; çikolata, kahverengi ve siyah benekler en yaygınlarıdır. Bazılarının kürkünde birden fazla renkten oluşan rozetler ve benekler de vardır. Kürkün taban rengide düz olmayabilir, damarlı bir desene sahip olabilir.  Çok oyuncu bir kedi olan Bengaller, atlamaktan ve tırmanmaktan çok hoşlanırlar.

Mizaç:

Bengal kedileriyle beraber yaşaması oldukça keyiflidir. Fakat, bu kedilerin herkese uygun olmadığı da bir gerçektir. Özellikle ilk defa kedi sahibi olacak olanlar tercih etmemelidirler. Oldukça zeki, meraklı ve aktif olan Bengaller, çok falza ilgiye ihtiyaç duyarlar ve bekledikleri ilgiyi alamadıklarında depresifleşirler. Eğer sürekli evde olmuyorsanız iki tane Bengal Kedisi almak daha akıllıca olacaktır ki birbirlerine arkadaşlık yapabilsinler. Çünkü, sıkılan bir Bengal merakını ve sıkıntısını gidermek için yeni şeyler keşfetmeye meyilli olur ki bu durum eve geldiğinizde küçük çaplı bir şok yaşamanıza sebebiyet verir. Bengaller insanları, özellikle de sahiplerini severler ve onlardanilgi görmek için her şeyi yaparlar. Örneğin, onun yapmamasını istediğiniz bir şeyi yaparsa –mutfak tezgahına çıkmak gibi- bu davranışından asla vazgeçmez. Çünkü sizin o anda ona ilgi gösteriyor oluşunuz hoşuna gider. Ayrıca, bir şeyleri alıp saklamak gibi bir huyu vardır. Bengal olan bir evde kaybolan şeylerin sorumlusunu bulmak oldukça kolaydır. Bengal Kedileri diğer kedilerle ve köpeklerle iyi anlaşır. Zıplamaktan ve tırmanmaktan çok hoşlanan bu kediler için evinize özel oyuncaklar alabilirsiniz. Tasmayla dışarıda da gezdirebileceğiniz Bengallerin en sevdikleri oyun ise kuşları izlemek ve onları yakalamaya çalışmaktır.

Sağlık:

Kedilerin genellikle gentik sağlık problemleri olur. Bengaller için de bu durum geçerlidir. Genellikle çeşitli kalp sorunlarına yatkındırlar. Olası diğer hastalıklar ise; böbrek rahatsızlıkları ve kedilerin yakalanabileceği bulaşıcı hastalıklardır. Obeziteye karşı da dikkatli olmak gerekir.

Bakım:

Bengallerin kısa ve göz kamaştırıcı bir kürkü vardır. Bu güzel görünüşü korumak ve etrafta uçuşan tüy yumaklarında kurtulmak için her hafta taranmaları gerekir. ilgiyi seven bir kedi olduğu için taranmaktan keyif alacaktır. Bu nedenle, hem ona ilgi göstermek açısından hem de sağlıklı görünmesi açısıdan sıkça taranmasında da sakınca yoktur. Kulakları enfeksiyonları ve kötü kokuyu engellemek için sürekli kontrol edilmelidir. Bengallerin diş bakımına da özen gösterilmelidir. Kedilere özel macunlarla dişlerini fırçalamak gerekir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.