Birman Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/16 yıl

Kökeni: Fransa

Tüy Renkleri: Mavi, Kızıl, Krem, Çikolata, Lila

                                   

‘Burma’nın Kutsal Kedisi’ olarak da tanınan Birman, 1919 yılında Fransa’da ortaya çıktı. İlk ismi olan Sacre de Birmanie (Birmanya’nın Kutsal Kedisi’) daha sonralara Birman olarka kısaltıldı. Birman 1967 yılında ayrı bir kedi türü olarak kabul gördü.

Özellikler:

Birman uzun ve sağlan yağılı bir kedidir. Birman’ın çarpıcı, yuvarlak mavı gözlerinin ona verdiği nazik ifade, tüm kedi severler tarafından farkedilecek cinsten etkileyicidir. Altın rengine çalan krem kürklü ve patileri sanki beyaz bir çorap giymiş gibi beyaz olanları tercih edilir. Birman kedileri genelde benbeyaz doğarlar ve kürklerinin orjinal rengi zamanla ortaya çıkar.

Mizaç:

Birman, sakin ve sevgi dolu bir kedidir. İnsanlarla birlikte olmaktan keyif alır ve her türlü ev ortamına ayak uydurabilir. Diğer evcil hayvanlarda oldukça iyi anlaşan Birman onlarla oyun oynamaktan keyif alır. Çocuklarla da çok iyi arkadaş olabilen Birman diğer kedilerin aksine tek başına olmayı tercih etmez. Ona arkadaşlık etmesi için başka bir kedi ya da köpek almanız aksine onu memnun edecektir. Birman,sahibinden özel olarak ilgi görmek istemez. Eğer kendisini sevmenizi isterse bunu size rahatlıkla belli edecektir. Canı istediği zaman kendini sevdirmek konusunda Birman bir numaradır.

Sağlık:

Birmanlar sağlıklı kedilerdir ve 15-16 yaşına kadar yaşayabilirler. Birmanların özellikle yatkın oldukları bir hastalık yoktur. Fakat, genetik rahatsızlıkları olup olmadığını öğrenmek için kedinizi iyi bir yetiştiriciden almanızda yarar verdır.

Bakım:

Birman’ın tek katlı bir kürkü vardır. Alt katmanında farklı bir kürk olmadığı iiçin ince olan kürkü matlaşıp keçeleşmez. Bu nedenle, haftada bir kez taranmak Birman’a yetecektir. İki haftada bir tırnaklarını kesmeniz gerekir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.