Bombay Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 15 yıl

Kökeni: Amerika

Tüy Renkleri: Siyah

Bombaylar; İlk olarak 1970'lerde ortaya çıkmış Burmese ve American Shorthair'in karışımından oluşmuş melez bir ırktır. 1976 yılında ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçen Bombaylar; parlak kışkırtıcı tüyleri nedeniyle Melanistik Afrika leoparına benzetilmiş ve bu isimle anılmıştır. Parlak ve çekici gözleriyle diğer ırklardan oldukça farklı olan Bombaylar, ırkın güvenliği ve başarılarıyla diğer ırklar arasında çabuk yer edinmiş ve hemen kedi severlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Özellikler:

Bu ırkın kedileri yassı bir kafatasına ve bu kafatasına uygun yuvarlak göz ve ağza sahiptir. Mat siyah renkleri nedeniyle yüzlerindeki küçük ama keskin hatlı burunları çok dikkat çekmez. Orta ölçülerdeki vücut yapıları nedeniyle oldukça gelişmiş kasları pek fark edilmez, dişilerine göre daha güçlü olan erkek kediler bile yapılı görünmez. Yuvarlak patileri, bacakları, düz kuyruğu ve sateni andıran kısa parlak tüyleriyle Bombaylar kusursuz bir vücuda sahiptir.

Mizaç:

Sessiz ve içine kapanık görüntüsüne rağmen, ev ortamıyla gerçekten ilgilidir. Pek belli etmese de kendi içinde sevgi doludur.

Sağlık:

Bombay kedilerinin beslenmesine dikkat etmek gerekir. Aşırı yemek yeme eğilimi bulunan Bombay kedilerinde gastrointestinal sistem problemleri sıkça yaşanabilir.

Bakım:

Mümkün olduğunca her hafta yıkanmalı ve fırçalanmalıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.