Burmese Özellikleri

Yaşam Süresi: 13/19 yıl

Kökeni: Asya

Tüy Renkleri: Gümüş veya Altın rengi zemin üzerine Samur, Mavi, Çikolata, Beyaz, Krem, Lila ve Kırmızı 

 

Burmese, 20’lerle 30’lar arasında bir denizci tarafından Buram’ya getirilen  çikolata renkli Wong Mau kedisinden türetilmiştir. Bu kedinin kürk renginden etkilenen üretici Dr. Joseph Thompson,  bir cins programı başlattı. Wong Mau’nun başka bir çeşidine ulaşamadığında denizci tarafından getirilen Wong Mau ile bir Siyam kedisinin çiftleştiren Thompson sayesinde ortaya çıkan, düz kahverengi ve beneksiz yeni kediler Burmese türünün ilk örnekleriydi. Daha sonra, mavi, çikolata rengi ve lila benzeri renkleri de üretilmeye başlandı.

Özellikler:

Kısa tüylü ve orta boyutlarda bir kedi olan Burmilla'nın dişileri, erkeklerden daha küçük yapılıdır. Orta boyutlarda ve yuvarlak olan kafa, buruna doğru uzayarak üçgen görüntüsü verir. Keskin hatlarda olmayan yüz geniş ve kısadır. Çene, ağız ve burun kısa, geniş ve güçlüdür. Kulaklar dik, uçları hafif yuvarlaktır. Gözler,hafif yana eğimli, yüze yerleşimi orantılıdır. İri boyutta olan gözlerde yeşilin tüm tonları kabul edilir.  Bacaklar ince ve kemik yapısı güçlüdür. Arka bacaklar, ön bacaklardan hafifçe uzundur. Patiler ise yuvarlak şekildedir. Kuyruk orta uzunlukta ve orta kalınlıktadır. Uca doğru hafifçe incelen kuruğun ucu sivri değil yuvarlak bir yapıdadır. Kısa olan tüyleri, düz ve parlaktır. Dokunulduğunda ipeksi bir his uyandırır. 

Mizaç:

Burmese, tatlı, sevecen ve cazibeli bir kedidir. Kucakta oturmaya bayılır ve oldukça konuşkan bir kedidir. Etrafındaki insanlarla gün boyunca konuşmaya bayılır. Bu da onların çok sosyal bir kedi olduklarının kanıtıdır. Yine aynı sebepten diğer kedilerle ve köpeklerle çok iyi anlaşırlar. Bu kadar sosyal bir kediyi evde yalnız bırakmanız gerekecekse tercih etmemeniz en iyisidir. Ya da yanına bir arkadaş da almayı düşünebilirsiniz. Burmese çok zeki bir kedidir. Oyun oynamaya ve numaralar öğrenmeye isteklidir. Eğer ödüllü oyunlar oynarsanız sonucunda eğitimlib ir kediniz olabilir. burmese ile yaşamak bağlılık gerektiri. Eğer sürekli onun yanında olamayacaksanız ve ilginizi ona yeterince veremeyecekseniz yumuşak patilerinin bir anda sivrildiğini görürsünüz.

Sağlık:

Burmese genel olarak sağlıklı bir kedidir. Fakat, kranial deformiteler, glokom veya kedi hiperastezi sendromu gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, idrar problemleri ve taş sorunu da görülebilir. Bu problemler genellikle genetiktir. Sağlıklı bir kedi için, iyi birinden sahiplenme yapmanız gerekir.

Bakım:

Burmese’in saten gibi yumuşak kürkü çok fazla dökülmez. Ölü tüyleri toparlamak ve parlak bir kürk görünümü yakalamak için haftada bir taramak yeterli olacaktır. Diş bakımını da ihmal etmemek gerekir. tırnak kesimi, tarama ve diş bakımına erken yaşta kedinizi alıştırırsanız ileride sorun yaşamazsınız.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.