Burmilla Özellikleri

Yaşam Süresi: 15 yıl

Kökeni: İngiltere

Tüy Renkleri: Siyah, Mavi, Kahverengi, Çikolata, Lila

                                   

Burmilla 1981 yılında bilinci yapılmayan bir çiftleşme sonucunda ortaya çıktı. Lila rengi Burimese ve gümüş rengi bir Chinchila’nın çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkan kediler Baroness Miranda von Kirchberg’e aitti. Doğan dört yavru o kadar güzeldi ki Baroness onları kısırlaştırmak yerine ayrı bir tür olarak geliştirmeyi tercih etti.

Özellikler:

Burmilla, orta boyutta bir kedidir. Canlı, yeşil gözlerinin etrafı sürme çekilmiş gibi siyahla çerçevelenmiştir. Fakat, bu kedinin dikkat çeken özelliği oldukça yumuşak ve yoğun ve parlak çift katlı kürküdür.

Mizaç:

Burmilla ideal bir arkadaştır. Sadık, sahibine bağlı ve ilgili bir kedi olan Burmilla ile evde kendinizi hiç yalnız hissetmezsiniz. Sahibinin yanından ayırlmayan bu kedi, ilgi ister. Hatta sizi baştan çıkarmak için sevimlilik yapmada da üstüne yoktur. Burmilla yabancılara karşı her zaman tedbirlidir. Tanımadığı birine ısınması uzun sürer. Fakat, bu uzun sürmez. Burmilla, çocuklarla ve diğer evil hayvanlarla da çok iyi anlaşır.

Sağlık:

Burmilla oldukça sağlıklı bir kedidir. Fakat, böbreklerde ksit oluşumuna neden olan Polikistik Böbrek Hastalığına yatkınlıkları vardır.

Bakım:

Burmilla çok tüy döken bir kedidir. Bu nedenle, haftada 1 veya 2  kez taranmasında yarar vardır. Kulaklar iltihap kapmamaları için düzenli olarak temizlenmelidir. Ayrıca diş bakımı da Burmilla için önemlidir; her hafta dişleri fırçalanmalıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.