Chartreux Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Kökeni: Fransa

Tüy Renkleri: Gri

 

Fransa kökenli olan Chartreux’nün 18. yüzyılda ortaya çıktığı sanılıyor. Bir hikayeye göre Kartezian keşişler tarafından eğitildikleri söylenen Chartreux, manastırları farelerden ve sıçanlardan temizlemekle görevliydi. Kendilerini 1931 yılındaki bir kedi şovunda dünyaya tanıtma fırsatı bulan Chartreux 1970 yılında ise ilk defa Amerika’ya götürüldü.

Özellikler:

Chartreux, ‘kürdanın üstündeki patataes’ gibi bir lakaba sahiptir. Bunun nedeni, incecik bacaklarının üzerinde iri bir beden taşıyor olmasıdır. Kürkü sadece gri ve grinin tonlarında, yoğun ve su geçirmezdir. Bu onun yüzmeye kabiliyetli oluşunun getirisi olan bir özelliktir. Genel olarak erkek Chartreux, dişilere nazaran daha iridir.

Mizaç:

Chartreux, doğuştan avcıdır. Geçmişte de fare yakalamak için kullanılmış olan bu kedi, enerjik ve sevgi doludur. İyi bir arkadaşın sahip olduğu her türlü özelliği barındırır; sıcakkanlı, sadık ve en önemlisi sessiz bir kedidir. Sahipleri bu kedinin sesiniz neredeyse hiç duymaz. Chartreux ayrıca oyuncu bir köpektir. Hem oyuncaklarla hem de diğer hayvanlarla oynamayı sever. Bu akıllı kedi ismini kolayca öğrenir ve çağırıldığında tepki verir.

Sağlık:

Chartreux, polikistik böbrek hastalığı, idrar yolu problemleri ve böbrek taşına yatkındır.

Bakım:

Tüylerinin düzenli olarak taranmaya ihtiyacı vardır. Çift katlı kürkünün alt katmanını yılda birkaç kere döker. Bu nedenle, düzenli taramak oldukça önemlidir. Geri kalan bakım ise alışıldık tırnak, kulak ve diş bakımıdır. Aşırı kilo almamasına dikkat edilmelidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.