Devon Rex Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/15 yıl

Kökeni: İngiltere

Tüy Renkleri: Krem, Çikolata, Mavi, Tarçın, Kırmızı, Siyah, Beyaz, Mavi ve Açık Kahverengi

1960 yıllarında kedi kâşiflerinin Rex ırkı üzerinde yaptıkları araştırmalar sonunda orta çıkmıştır.

Araştırmalar sırasında bazı Rexlerin tüylerinin daha sert olduğu, vücutlarının küçük ve kafa yapılarının farklı olduğu tespit edilmiştir. Böylece bu farklılıklara sahip kedilere Devon Rex ismi verilmiştir. 1993 yılında ise Devon Rex ırkının varlığı kabul edilmiştir.

Özellikler:

Orta boyutlarda vücut yapısına sahip olan Devon Rex'ler, 2.5 ile 4 kilo arasında değişen ağırlıktadırlar. Kafalarına göre oldukça büyük olan üçgen şeklinde kulakları, geniş oval şekli andıran parlak gözleri ve dolgun bir çene yapısı vardır. Diğer Rexler gibi kıvırcık tüylere sahip olan Devonların kulaklarında da kıvırcık tüyler bulunur. Yüzündeki tüyler, vücudundaki tüylere oranla daha sert ve sıkıdır. Devon Rexlerin, derisi sarkık ve buruşuk yapıda olan uzun bir boyunları vardır.

Mizaç:

Diğer Rex ırkları gibi canlı, sevecen ve hareketli kedilerdir. Diğer kedi ve köpeklerle oynamaktan çok hoşlanan bu kediler yalnız kaldıkları zaman durgunlaşabilirler. Doğumlarından 6 ay sonra erginliğe ulaşan Devon Rexler, diğer kedilere oranla sahiplerine daha fazla sadık oldukları için apartman yaşamına kolayca uyum sağlarlar. Ev yaşamında balık ve biftekle beslenmeyi tercih eden bu ırk, ev yaşamı dışında da kolay kolay aç kalmaz. Hareketli ve atik yapılarıyla fareleri bir hamlede yakalamayı başarabilen Devon Rexlerin, sonbahardaki menüleri ise güvercinlerdir.

Sağlık:

Kalıtsal Hipotrikoz, genetik kellik olarak da bilinir. Devon Rex’ler genellikle güzel tüylere sahiptirler fakat normalden kısa tüylere sahip olanların bu hastalığa sahip olduğu kabul edilir. Hipertrofik kardiyomiyopati, bazı ırklarda kalıtımsal olan kalp hastalığının bir şeklidir.

Bakım:

Tüylerinin her gün fırçalanması ve düzeltilmesi onlar için büyük önem taşır. Kulaklarının oldukça büyük ve dışa dönük yapıda olması kulak enfeksiyonu riskini arttıracağı için, düzenli olarak kontrole götürülmelidir.

Seyrek ve kısa tüy yapısına sahip olduğundan soğuğa karşı dayanıksızdır. Bu nedenle soğuk havalarda dışarıya fazla çıkarılmamalıdır.

 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.