Egzotik Kısa Tüylü Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/14 yıl

Kökeni: Güney Amerika

Tüy Renkleri: Beyaz, Siyah, Mavi, Kızıl, Krem, Çikolata

Egzotik, kaza sonucu ortaya çıkan bir tür diyebiliriz. Amerikalı üreticilerin evcil Amerikan kısa tüylü kedileri, Pers Kedisine benzer şekilde gümüş renkli ve yeşil gözlü yapma isteklerinin sonucunda ortaya çıkan kedi Amerikan Kısatüylüsüne hiç benzemeyen, Pers Kedisi özelliklerini de barındıdan yepyeni bir türdü. Bu yeni türe, Burmese ve Mavi Rus’un genlerini kullanarak türe kısa tüy özelliği katma çabalarının sonucunda ortaya bilinen kedilerden farklı özellikler taşıyan Egzotik Kısa Tüylü çıktı.

Özellikler:

Egzotik Kısa Tüylü’nün görünüşü kısaca Pers Kedisi’nin kısa tüylüsü olarak tanımlanabilir. Kürk özellikleri dışında Pers Kedisi’nin genel özelliklerini barındırır. İkisi arasındaki kürk farkı ise şöyledir; Pers Kedisi’nin uzun kalın kürkü her gün taranmayı ve özenli bakımı gerektirirken, Egzotik’in orta uzunluktaki kürkü her gün taranmayı gerektirmez ve çok az dökülür. Hatta tüyleri o kadar az dökülür ki, bu kedi için tüy dökmeyen tür denilebilir. Egzotik iri gözüken ağır bir kedidir. Fakat, ağır oluşunun sebebi kilosu değil kemiklerinin güçlü ve ağır yapısıdır. Egzotik’in kürkü ince ama yoğundur. Bu nedenle, olduğunda çok daha büyük gözükür. Egzotik’in öne çıkan ve kendine has olan en belirgin iki özelliğinden biri kafasının brakisefal, yani kafasının kısa oluşudur. Diğer belirgin özelliği de suratının pedomorphic, yani basık oluşudur.

Mizaç:

Egzotik, barışçıl, iyi huylu ve sessiz bir arkadaştır. Sahibine bağlılığını göstermekten çekinmeyen bu kedi her fırsat bulduğunda sahibinin kucağına kurulur. Erkek olan Egzotikler, ekstra sevimli ve tatlı olmak konusunda nam salmışlardır.  Dişiler biraz daha bağımsız olsalar da sahiplerine bağlılık konusunda erkeklerden farksızdırlar. Egzotik kendi sahiplerini sever ve onlara çok bağımlıdır; fakat yabancıların yanında dikkatlı davranırlar. Yine de bu sevgi dolu kediler karşısındakine alıştıktan sonra sevimlilikte sınır tanımazlar.

Sağlık:

Egzotik Kısa Tüylü’nün birkaç tane genetik hastalığı vardır. Bunlardan bazıları; polikistik böbrek hastalığı (PKD), basık burunlarından kaynaklanan solunum problemleri ve sıcağa karşı hassasiyettir. Özellikle, sıcağa karşı olan hassaiyetleri nedeniyle özen gösterilmesi gereken bir türdür. Seyahatler sırasında Egzotik Kısa Tüylü’yü kargo bölümüne vermek çok büyük bir hata olacaktır.

Bakım:

Egzıtik’in kısa tüyleri matlaşmaz ve düğüm olmaz. Bu nedenle, bakımı oldukça kolaydır. Haftada bir ya da iki kez taranmak yeterli olacaktır. Egzotik sezonsal olarak tüy döker. Bu dönemlerde daha çok taranmaya ve ölü tüylerden arınmak için banyoya ihtiyaç duyabilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.