Habeş Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 9/15 yıl

Kökeni: Mısır

Tüy Renkleri: Kızıl-Kahverengi üzerine Siyah Benekli

     

Habeş Kedisi’nin kökeniyle ilgili masalımsı bir sürü efsane vardır, fakat isminin aksine Etiyopyalı değildir. Atalarına ev sahipliği yapan yerler, Somali Kedisi’ne benzer şekilde Hint Okyanus’u kıyıları ve Güneybatı Asya’dır. Kökenini de benzer şekilde Burmese, Siyam ve Mavi Rus ile paylaşır. Bu kedilerin günümüzde popülaritesi artmıştır.

Özellikler:

Kedi kürkü sınıflandırmasında ‘işaretli’ ve ‘aguti’ denilen sınıfa ait olan Habeş Kedisi, çok renkli ve yumuşak kürkü ile hemcinslerinden ayrılır. Her renk telin açık renkli tüylerle kontrastı olan daha koyu şeritleri bulunur. Orta büyüklükteki Habeş Kedisi güçlü ve zarif bir kedidir.

Mizaç:

Eğer sıcakkanlı ve tatlı bir kucak kedisi istiyorsanız Habeş Kedisi’ni tercihlerinizin arasından çıkarmanız gerekir. Habeş, akıllı oyuncu ve insanlarla vakit geçirmeyi seven bir kedidir. Oldukça akıllı bir kedi olan Habeş, insanları evcilleştirmekle ve eğitmekle ün salmıştır. Onu eğlendirmek ve beladan uzak tutmak için, üzerinde çalışması gerekecek oyuncaklar almanız gerekecektir. Habeş Kedisi kuşları izlemekten çok keyif alır. Onun için pereye bir bölme hazırlayabilirsiniz ya da dışarıda gezmeye alıştırmayı da deneyebilirsiniz. Habeş, her yaştan insanla çok iyi geçinebilen bir kedidir.

Sağlık:

Habeş Kedisi’nde, kan hücrelerinde enerji üretimini sağlayan enzim üretimi sekteye uğratan piruvat kinaz eksikliği görülebilir. 6 aylık gibi kısa sürede ortaya çıkabilecek olan hastalığın ortaya çıkma riski 12 yaşına kadar devam eder. Bu hastalığın belirtileri çoğu zaman belirgin değildir. Bu nedenle, gerekli olan testleri yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bakım:

Habeş Kedisi’ni haftada bir veya iki kere taramak yeterli olacaktır. Tırnakları ise her 10-14 günde bir kesilmelidir. Diş hastalıklarına karşı da ağız sağlığına özen göstermek gerekir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.
  • bu sitede firavunun kedisi olduğu yazıyor doğru mu? https://kediblog.com/habes-kedisi-abyssinian-ozellikleri-ve-bakimi/

    1 yıl önce