İran Kedisi Özellikleri

İran kedisi, hem ülkemizde hem yurtdışında kediseverlerin sahiplenmeyi çokça tercih ettiği cinsler arasında yer alıyor. Sevimli görünüşü ve uysal yapısıyla İran kedisi, en sevilen evcil kedi cinslerinden biri.

İran kedisi ortalama 10-15 yıl arasında bir yaşam sürüyor. Dişi İran kedisi 3-5 kilogram ağırlığındayken erkek İran kedisi 5-7 kilogram ağırlığında olabiliyor.

 

İran kedisi kökeni

İran kedisi bilinen en eski kedi cinslerinden biri ve dünya çapında da üne sahip. Onun bu ünü, 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Doğal bir mutasyon sonucu bildiğimiz görüntüsüne kavuşan, Türkiye ve İran’dan geldiği düşünülen günümüz İran kedisi, pek çok farklı kedi cinsinin birleşiminden oluşuyor. İran kedisi çok popüler bir cins olduğu için neredeyse her rengine rastlamak mümkün.

İran kedisi karakteri

İran kedisi sessiz ve uysal yapısıyla tanınan bir cinstir. İnsanlarla etkileşimde olmaktan, kucakta durmaktan hoşlanan İran kedisi çocuklarla da iyi anlaşır. Ancak genel yapısı sakin ve nazik olduğundan dolayı gürültü ortamlar İran kedisi için pek uygun değildir; bu nedenle gürültüden kaçıp köşesine çekilmesi olasıdır.

İran kedisi kendisine gösterilen ilgiden memnundur, sahibine bağlıdır ve evde olmadığı zamanlarda onu özler. Ancak İran kedisi de diğer her kedi gibi canı sevilmek istemediğinde insanından uzak duracaktır; elbette bu sizi sevmediği anlamına gelmiyor, yalnızca biraz kendi halinde kalmak istediğine işaret ediyor.

İran kedisi tırmanmak, yüksek yerlere zıplamak, perdelere atlamak gibi kedi aktivitelerinden ziyade yerde olmayı tercih eder. Bu da onu en çok tercih edilen evcil kediler arasında üst sıralara yerleştiren özelliklerinden bir tanesi.

İran kedisi bakımı

İran kedisi sık ve yoğun tüylere sahiptir. Bu nedenle İran kedisi sahibi olmayı düşünüyorsanız onun tüylerine düzenli şekilde zaman ayırmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Uzun tüyleri olan İran kedisi sık sık taranmaya ihtiyaç duyar, aksi halde kedinizin tüyleri birbirine dolanıp keçeleşebilir ve çözülemeyen düğümler nedeniyle onu tıraş ettirmek zorunda kalabilirsiniz.

İran kedisi sahiplenme

İran kedisi sahiplenmek için Petsbook kullanıcılarının her gün yenilerini eklediği sahiplendirme ilanlarını takip edebilir, size uygun olduğunu düşündüğünüz kedi için ilan sahibiyle iletişime geçerek kedi sahiplenebilirsiniz.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.