Javanese Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/15 yıl

Kökeni: Endonezya

Tüy Renkleri: Beyaz, Kızıl, Gri, Tekir

Javanese’ın kökenleri ile ilgili kesin bir bilgi yoktur ve bu kedi dünyanın farklı yerlerinde farklı şekillerde sınıflandırılmıştır. Fakat kısaca söylemek gerekirse, Javanese için Colorpoint Shorthair’ın uzun tüylüsü denilebilir. Üreticiler tarafından Siyam Kedisi’nin özelliklerine sahip olan ama renk çeşitliliği barındıran bir kedi yaratma isteği sonucunda ortaya çıkan Javanese, günümüzde kızıl, krem, gri ve tekir benzeri renklerde bulunabiliyor.

Özellikler:

Javanese, orta boylu, zarif ve ince, uzun kas yapısına sahip bir kedidir. Birçok renkte olabilen kürkünün bakımı kolaydır. Diğer türlerden ayrılmasını sağlayan özelliği ise canlı mavi gözleri ve dikkat çekici büyüklükteki kulaklarıdır.

Mizaç:

Bu kediyi evinize bir kere sokarsanız bir daha sakin ve sessiz bir ev ortamıyla karşılaşamayabilirsiniz. Çünkü Javanese, tüm hislerini dile getiren çenesi düşük bir kedidir. Düşüncelerini belirtmekte o kadar iyidir ki, iletişimdeki başarısıyla kediler dünyasında nam salmıştır. Aile üyelerine çok bağlıdır, onların peşinden ayrılmaz. Kendisi de çok konuşkan olan Javanese iletişim yeteneklerini zekâsına borçludur. Bu zeki kedi kendi derdini anlatmakla kalmaz sizin dediklerinizi de anlar ve karşılık verir. Sahibinin gözlerinin içine bakar ve ona hitaben miyavlar. Tüm be yetenekleri onu eğitilebilir bir kedi de yapar. Javanese’nin en sevdiği şey güzel bir yemektir. Fakat kilo almasını engellemek için onunla yeteri kadar oyun oynayıp egzersiz yapmasını sağlamalısınız.

Sağlık:

Javanese’lede, Siyam Kedisi ile genetik bağı bulunan kedilerin çoğunda görülebilen retinal bozukluklar ve endokardiyal fibroelastosis hastalığı görülebilir.

Bakım:

Çok kalın ve yoğun olmayan ince kürkü sayesinde Javanese’nin bakımı oldukça kolaydır. Haftada bir taramak yeterli olacaktır. Ayrı düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi ve pis koku oluşmaması için kulaklarının temizlenmesi gerekir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.