Korat Özellikleri

Yaşam Süresi: 15 yıl

Kökeni: Tayland

Tüy Renkleri: Gri

 

Gümüş-gri renkleriyle oldukça antik bir kedi türü olan Koratlar, Tayland’da şans kedisi olarak anılırlar. Memleketinde Si-Sawat olarak da adlandırrılan bu kediler ilk defa Tayland’a ait eski bir kedi türleri kitabında yer almıştır ve kökeninin o zamana dayandığı kabul edilir. Siamese kedilerinin aksine Koratlar, kraliyet ailelerinden çok halk tarafından sahiplenilmiştir ve şans getirdiklerine inanıldığından el üstünde tutulmuşlardır. Koratlar çok nadiren satılmıştır, genelde saygı ve sevgi belirtmesi amacıyla hediye edilmişlerdir. Koratların Amerika’ya gelişi ise 1959 yılını bulur.

Özellikler:

Kaslı ve iri vücut hatları, kürk yapısı ve rengi bu türü diğerlerinden ayırır. Kürkü tek renktir; gümüş-mavi, tüylerin rengi köklere doğru biraz daha açıktır. Tüylerindeki gümüş rengi sayesinde tüylerinin kendine has bir parıltısı vardır. Koratlar gelişme sürecinde bir tür “çirkin ördek” döneminden geçer ve gerçek güzelliklerini iki ila dört yaş arasında yakalarlar. Yetişkinlik evresine girmeleri de 5 yaş kadar uzun bir sürecin sonunda gerçekleşir. Gerçek göz renklerini olgunluk dönemine kadar elde edemezler.

Mizaç:

Koratlar, kuzenleri Siyamlar kadar kouşkan değillerdir. Sahipleriyle çok güçlü bir bağ kurarlarl. Bu nedenle, isteklerini belirtmek için konuşmaya gerek duymazlar. Koratlar, oldukça akıllı ve özgüveni yüksek kedilerdir. bu da onları korkusuz yapar. Yine de anı sesler ve hareketlerde iğer kediler gibi heyecan yapabilirler. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar; fakat gürültülü ve kalabalık ailerler için iyi uygun değillerdir. Çünkü, kolay ürkerler ve çekingenleşebilirler. Sahipleriyle vakit geçirmeyi ve oyun oynmayı çok severler. Tek başına kalmak Koratlara göre değildir.

Sağlık:

Kortalar genetik rahatsızlıklara yatkındırlar. GM-1 ve GM-2 genlerine sahip olan Koratlar ilerleyen yaşlarda sağlık problemleriyle karşılaşabilir. Fakat, bunu küçük bir testle öğrenebilme imkanınız vardır. Kedinizi almadan bu testi yaptırabilrsiniz. Kolay kilo almaya meyyilli olduklarından Koratların beslenmesine dikkat etmek gerekir.

Bakım:

Koratlarıntek katlanlı kısa ve parlak kürkler vardır. Bakımı kolay olan kürklerini haftada 2 defa taramak yeterlidir. İlkbaharda daha çok tüy döktüğünden, bu dönemde, kışa nazaran daha fazla taranmaları gerekir. Kulaklarının ve dişlerinin de düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Tırnak bakımı da unutulmamalıdır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.