La Perm Özellikleri

Yaşam Süresi: 12 yıl

Kökeni: Amerika

Tüy Renkleri: Beyaz, Siyah, Mavi, Kızıl, Krem, Çikolata

 

1982 yılında Oregon’da bir çiftlikte rastgele gelişen bir mutasyon hatası Laperm’lerin tarihinin başlangıcı oldu. Tüysüz doğan bu kedi, büyük vücutlu ve geniş kulaklıydı. Daha sonraları tekir kedisini andıran dağınık desenli kürkü uzamaya başladı. Curly adı verilen bu yepyeni kedinin sahibi genetik öğrenip, araştırmalar yaptı. Sonuçta, Curly’nin kürkü özelliklerinin baskın olduğunuve tüm dişilerle erkeklere geçtiğini keşfetti. laPerm’in ilk örneği olan Curly, evden kaçıp kaybolmuş olsa da sahibinin genetik çalışmaları sonucunda üretilen kedilerle u tür devamlılığını sağladı.

Özellikler:

LaPerm, ‘rex cinsi’ bir kedidir; yani genetik mutasyon sonucu meydana gelen bir cinstir. Kıvırcık ve dalgalı kürkü uzun ya da kısa olabilir ve oldukça çeşitli renklerin kombinasyonunu barındırır. Uzun tüylü olanlarının kuyrukları kabarık ve tüylüyken kısa tüylü olanların kuyruğunda az tüy vardır. laPerm’in en büyük özelliği kürküdür. Diğer kedilerde rastlanmayan, temiz görünmekten oldukça uzak, dağınık ve kabarık bir kürkü vardır. Bazılarının bıyıkları bile kıvırcık olabilir.

Mizaç:

Kökenlerinin verdiği genetik mirası nedeniyle LaPerm avcı bir kedidir. Bir an evinizi farelerden temizlerken bir an kucağınızda keyif yapabilir. Konuşan bir kedi olarak tanınmasalarda ilgiye ihtiyaç duydukları zaman çeneleri düşebilir. Çoğu kedinin aksine sıcakkanlı olan LaPerm’ler, ilgi beklerler ve bu ilgiye heyecanla karşılık verirler. Yine geçmişine dayanan avcılık özellikleri nedeniyle oldukça zeki ve beceriklidirler. Dolayısıyla, zekasını ayakta tutacak oyunlara ihtiyaç duyarlar. Eğer erken yaşta sosyalleştirilirse, Laperm’ler diğer evcil hayvanlarla da çok iyi anlaşır. Küçük çocuklarla sorun yaşayabilir. Sakin bir hayatı tecih ettiğinden bu kediler, büyük çocukları olan aileler için daha uygundur.

Sağlık:

LaPerm’ler genetik hastalık taşımayan bir kedi türü olarak bilinir. Fakat, sahiplenmeden önce test yaptırmak en iyisidir. Bu kediler için dikkat edilmesi gerekn en önemli sağlık problemi obezitedir.

Bakım:

LaPerm’in kürkünün bakımı kolaydır. Ölü tüyleri ayıklamak ve düğümleri açmak için haftada bir kez taramak yeterli olacaktır. Bu kediler çok tüy dökmezler. Fakat, bazı nadir durumlar vardır; bazı LaPerm’ler tüy değiştirebilirler. Tüm kürklerini dökerler ve daha sonra eskisi gibi olmayan çok daha seyrek yeni bir kürk çıkarırlar. Fakat kısırlaştırma ameliyatindan sonraki hormonal değişiklik kürkün eski haline dönmesine yardımcı olabilir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.

    La Perm Sahiplendirme İlanları

    Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .