Maine Coon Özellikleri

Yaşam Süresi: 10/12,5 yıl

Kökeni: Güney Amerika

Tüy Renkleri: Çikolata, Lavanta (Benekli)

Maine Coon’un kökeni ile ilgili birçok efsane vardır; bunlardan biri onun bir kedi ile rakunun çiftleşmesinden oluştuğudur ki bu biolojik olarak mümkün değildir. Bir diğer daha havalı efsane ise kökeninin Fransız kedilerine dayandığını ve bizzat Marie Antoinette tarafından Amerika’nın Maine eyaletine hediye olarak gönderildiğini anlatır. Fakat esasen  ortaya çıkışlarının çok basit bir hikayesi vardır. Maine Coon, büyük ihtimalle kısa tüylü ev kedileriyle İngiliz denizcilerin getirdikleri uzun tüylü kedilerle çiftleşmesiyle meydana gelmiştir. Bu kedinin bahsi ilk defa 1861 yılında geçmiştir.

Özellikler:

Maine Coon oldukça biyik bir kedidir. Dişileri biraz daha küçük olsada yapılı ve gösterişli görünüşü onun en öenmli özelliğidir ve gerçek görünüşü 3 ila 4 yaşlarında ortaya çıkar. Onun pürüzsüz kabarık ve su geçirmez kürkü imzasıdır. En fazla görülen kürk rengi kahverengi ve tonlarıdır. Kürk uzunluğu kollarda ve omuzlarda kısa karın kısmında ise uzundur.

Mizaç:

Maine Coon, arkadaş canlısı, sevecen ve tabii ki bir kediye yakışır şekilde meraklıdır. Ailesini seven sosyal bir kedi de olsa Maine Coon ilgiye ihtiyaç duayn bir kedi değildir. Sahibinin etrafında olmaktan  ve ona şov yapmaktan hoşlanır. Bu jestinin karşılığını alırsa da mutlu olur. Fakat, Maine Coon ilgi görmediği için rahatsız olacak bir kedi de değildir. Maine Coon, herkesle iyi geçinen kedilerdendir. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Tasma eğitimi alıp dışarda dolaşmaya da meyilllidir. Tek başına kalmaktan sıkılacak olan bu oyuncu kediyi evde bırakırken onu oyalayacak, en sevdiği oyuncağını vermeniz gerekebilir. Aksi taktirde bu sosyal kedi çok sıkılacaktır. Maine Coon iletişim için sadece miyavlamayı kullanmaz. Onu çok farklı cıvıltılar ve hırıltılar çıkarırken duymanız kaçınılmazdır.

Sağlık:

Maine Coon’ların endişe yaratabilecek genetik sağlık problemleri olabilir. Hipertrofik kardiyomiyopati (bir tür kalp hastalığı), kalça displazisi ve spinal müsküler atrofi (bir tür kas hastalığı) bu hastalıklardan bazılarıdır.

Bakım:

Maine Coon’ların oldukça yoğun, ağır ve kabarık tüyleri vardır. Matlaşma problemi olmayan bir kürkleri olsa da haftalık taramak onun daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Kürkün bakımlı gözüktüğüne aldanmadan haftalık tarama işlemi yapılmalıdır. Aksi taktirde ölü tüyleri kediniz kendini temizlerken yutacaktır. Bu da daha fazla tüy topu çıkarmasına neden olur. Tırnak bakımı ise her 10 günde bir gereklidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.