Manx Özellikleri

Yaşam Süresi: 5 yıl

Kökeni: İrlanda

Tüy Renkleri: Siyah, Beyaz, Kahverengi, Gümüş ve Siyah Tekir

 

Manx kuyruksuz bir kedidir. Manx’in kuyruğunu nasıl kaybettiğine dair birçok efsanen vardır. Bunlardan biri bir sandığın içinde yatarken kapının kapanması ve kuyruklarının bu şekilde koptuğunu anlatır. Bir diğeri ise, İrlandali ya da Vikingli akıncıların bu kedilerin kuyruklarının şans getirdiğine inandıkları ve bu nedenle Manx’ların kuyruklarını kestikleriyle ilgilidir. Fakat gerçekte, kuyruksuz olmalarının nedeni muhtemelen geçirdikleri genetik bir mutasyon olan Manx’ların kökeni İrlanda denizindeki Isle of Man adasına dayanır.

Özellikler:

Manx’ın tombul ve yuvarlak bedeni sağlam kaslarla doludur. Fakat, Manx’ın en belirgin özelliği kuşkusuz kuyruksuz oluşudur.manx’ların tüy çeşitleri uzun ve kısa tüylüler olmak üzere ikiye ayrılır. Uzun tüylü olan Manx’lar aynı zamanda Cymric adıyla da tanınır. Kısa tüylü Manx, parlak ve yumuşak bir kürke sahipken uzun tüylü Manx ipeksi ve peluş benzeri çift katlı bir kürke sahiptir. Kabul edilir kürk renkleri ise siyah, beyaz, kahverengi benekli, gümüş ve siyah tonlu tekir görünümünde olan kürklerdir. Manx’ların tavşanınkine benzer bir yürüyüşü vardır; yürümekten çok zıplayarak dolaşmayı severler.

Mizaç:

Manx’lar nazik ve oyuncu kedilerdir. Aynı zamanda oldukça zeki ve hünerli kediler olan Manx’lar patileri dolap kapaklarını açmak için kullanırlar. Sahipleriyle sohbet etmeyi seven bir kedidir ve her zaman hoş bir mırıltıyla karşısındakine cevap verir. Çoğu kedinin aksıne sahibine sevgisini göstermekten çekinmeyen bu kediler genellikle aileden en çok sevdikleri bir kişiyle vakit geçirmeyi tercih ederler. Bu zeki kediyi sürekli aktif tutmalı ve ona zekasını işletebileceği oyunlar sunmalısınız. Eğer isterseniz rahatlıkla birkaç numara öğretebileceğiniz zeka ve kabiliyete sahip olan Manx’lar erken yaşta eğitilip sosyalleştirilmelidirler. Bir Manx sahibi olmadan önce, eğer mümkünse, kedinin ailesiyle tanışıp iyi huylu olup olmadığını anlamanızda yarar vardır.

Sağlık:

Bazı Max’larda tuvaletlerini tutamama gibi spinal kusurlar söz konusu olabilir. Bu durum kuyruksuz olmalarının getirilerindendir.

Bakım:

Manx’ın bakımı kolaydır. Haftada bir iki kere ölü tüyleri temizlemek için taramak yeterli olacaktır. İlkbahar Manx’ların tüy dökme deönemidir. Bu dönemde kürk bakımına daha çok özen göstermeniz gerekir. Tırnaklarını her hafta kesmeyi ve kulak temizliğini unutmayın.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.