Mavi Rus Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 15/20 yıl

Kökeni: Rusya

Tüy Renkleri: Mavi-Gri

 

Rus Limanı Archangel’da doğan Mavi Rus, efsaneye göre Kazaklara yoldaşlık etmiş cesur bir kaşif kedidir. Onun bu ‘sokak çocuğu’ imajına aldanmamak gerek. Çünkü, lüks kürkü ve mücevher gibi yeşil gözleri onu işçi bir kedi olmaktan öte bir görünüşe sahiptir. Bu nedenle, zengin ve soylu kesim tarafından da ilgi çeken bir kedi olan Mavi Rus, Rus Çarlarının ve bir kedi sever olan Kraliçe Victoria’nın kedisi olma şerefine ulaşmıştır. Esas ününe ise 1875 yılında Archangel Kedisi olarak bir kedi şovunda tanıtıldıktan sonra kavuştu.

Özellikler:

Mavi Rus güçlü kaslı vücutlu, sağlam yapılı ve oldukça güzel görünüşlü bir kedidir. İnce, uzun ve elgant görünümüyle birçok kediden ayrılır. Mavı Rus kabarık ve yoğun çift katlı kürkü nedeniyle olduğunda çok daha büyük gözükür. Göz alıcı kürkünün eski dönemlerde insanların lüks kürkler yapmak için kullanıldığı ve bu nedenle Mavi Ru’ların avlandığına dair söylentiler vardır. Orijinal rengi mavimsi gridir ve ışığı yansıtan, böyelce parlak gözüken gösterişli bir kürktür. Mavi Rus’un belirgin fiziksel özelliklerinden biri de gözleriyle ilgilidir. Doğduğunda sarı olan bu kedinin gözleri 4 aylıktan sonra yeşile döner. Kedi olgunlaştıkça bu yeşil renk daha canlı ve parlak bir hale gelir. Mavi Rus’un en hayranlık verici özelliği ise ‘gülümsemesi’dir. Yukarıya doğru hafifçe kıvrık olan ağzı nedeniyle tıpkı Mona Lisa gibi belli belirsiz gülümseyen Mavi Rus etkileyici bir kedi olmayı hakeder.

Mizaç:

Mavi Rus iyi huylu ve eğitilebilir bir kedidir ya da belki insanları eğitmekte çok başarılı bir kedidir de diyebiliriz. Yoğun oynamayı çok sever ve oyun seanslarını sizin düşündüğünüzden de uzunlaştırabilir. Üstelik siz bunu fark etmezsiniz bile. Ona ilgi göstermenizi zorunlu kılan tavırları vardır. Çünkü Mavi Rus, sıkıldığı zaman hırçınlaşmasıyla bilinir. Bu nedenle, kendinizi ona göre ayarlamanız gerekir ki bu da sizin onu değil onun sizi eğittiğinin işaretlerinden biridir. Neyse ki Mavi Rus kendi kendine yetebilen ve tek başına da eğlenebilen bir kedidir. Bu nedenle evde tek başına günler geçirse bile bundan rahatsızlık duymaz; fakat sizi gördüğünde de mutlu olur. Mavi Rus insan için çok iyi bir eşlikçidir. Genelde ailesinden bir kişiyi kendine daha yakın tutar. Mavi Rus çocuklar dahil herkesle çok iyi anlaşır. Üstelik bu ilgisi sadece eğlenceli zamanlar için geçerli değildir. Ağlayan bir bebek ya da mutsuz bir sahibi neşelendirmek için elinden geleni yapar. Bu sosyal kedi daha önce tanışmadığı yabancıların yanında çekingen ve utangaçtır. Mavi Rus değişiklikleri seven bir kedi değildir. Çevresindeki her şeyin aynı ve tanıdık olmasından hoşlanır ve kendini böyle rahat hisseder.

Sağlık:

Mavi Rus kuvvetli ve sağlıklı bir kedidir. Fakat bu ırkın pek çok kere mesane taşlarından muztarip olduğu görülmüştür.

Bakım:

Kabarık ve gösterişli de olsa aslında oldukça ince olan kürkünün bakımı kolaydır. Haftada iki kere taramak yeterli olacaktır. İlk bahar dönemi tüyk dökme mevsimi olduğundan daha çok taranmaya ihtiyaç duyarlar. Geri kalan önemli bakımlar ise tırnak ve diş temizliğidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.