Mısır Mausu Özellikleri

Yaşam Süresi: 12/15 yıl

Kökeni: Mısır

Tüy Renkleri: Gümüş, Tunç, Siyah ve Duman Rengi

Kediler Mısır’da her zaman saygı duyulan hayvanlar olmuşlardır ve yüzyıllarca tapılan hatta Tanrısal kabul edilen kutsal varlıklar olarak görülmüşlerdir. Mısır Mausu adından da anlaşılacağı üzere Mısırlıdır. Birçok teori ve arkeolojik buluşun da gösterdiği üzere, Antik Mısır’da tapılan kediler günümüz Mau’larının atalarıdır. Birçok arkeolojik belgedeki kedi tanımları bugünün Mausu ile birebir benzerlik göstermektedir. Büyük olasılıkla Afrika’daki vahşi kedilerden gelen soyu ile Mısır Mausu evcilleştirilmiş kediler arasında benekli kürke sahip olan tek kedi türüdür.

Özellikler:

Bu uzun ve zarif kedi, benekli kürküyle birlikte birçok hemcinsinin arasından sıyrılacak kadar güzel bir görünüşe sahiptir. Kürkündeki benekler yuvarlak ya da dikdörtgen gibi çeşitli şekillerde olabilir. Yüzünde ise türünün belirleyici izi olan M şeklinde bir işaret, yanaklarında ise iki tane çizgisi vardır.

Mizaç:

Mısır Mausu nazik ve çekingen bir kedidir. Sahiplerine bağlıdırlar. Onlardan sevgi görmek hoşlarına gider ve bunun geri dönüşünü beklerler. Fakat başka insanlara karşı her zaman tedbirlidirler. Çekingen tavırlarını yenmesi için erken yaşta sosyalleştirilmeleri gerekir. Eğer farklı insanlara ve ortamlara alıştırılmazlarsa tedirginleşirler. Her kedi gibi oyun oynamaya bayılan Maular, zeki ve dikkatlı kedilerdir. Bir kapıyı açmayı öğrenmek onlar için zorlu bir test değildir. Mırıldanmlara ve kuyruk sallamalarla ne dediğini rahatlıkla anlatabilecek kadar iyi iletişim kurarlar.

Sağlık:

Maular genel olarak sağlıklı türlerdir. Fakat endişelenebileceğiniz tek bir sağlık problemi vardır; lökodistrofı. 7 hafta gibi çok kısa bir zamanda ortaya çıkan bu nörolojik rahatsızlık hem kedinize hem de size sorun yaratcaktır.

Bakım:

Mauların orta uzunluktaki kürklerini her hafta taramak onları daha sağlıklı gösterir. Kulakları kirlendiğinde temizlenmelidir. Tırnak ve diş bakımının da ihmal edilmemesi gerekir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.

    Mısır Mausu Sahiplendirme İlanları

    Beni çok sevecek bir aile arıyorum. Kimsesizim, bakıma ve sevgiye muhtacım. Beni sahiplenirsen mutlu bir aile olabiliriz, ne dersin? .