Nebelung Özellikleri

Yaşam Süresi: 10-15 yıl

Kökeni: Amerika

Tüy Renkleri: Gümüş gri, Mavimsi gri

Nebelung'un hikâyesi, 1980 yılında Terri adında siyah bir kedinin Angora kanı taşıyan ikisi dişi, biri erkek üç yavru doğurmasıyla başlar. Bu yavrular siyah ve grinin altı farklı tonundadır. İlk çiftin erkeğiyle yeni bir dişi çiftleştirildiğinde kısa tüy ve püsküllü bir kuyruk yapısına sahip yeni bir ırk ortaya çıkmıştır. Bu yeni ırk 1987 yılının eylül ayında TICA kayıtlarına Nebelung adı ile geçmiştir. Daha sonrada bu erkek kedi, ırkın devamı için çoğu zaman kullanılmıştır.

Özellikler:

Bu ırk kedilerinin en belirgin özellikleri, geniş boyutlarda yassı ve düz bir baş yapısı ve dolgun tüylerdir. Yuvarlak gözlere, küçük sevimli bir ağıza ve oldukça belirgin bir buruna sahiptirler. Kulakları geniş, dik ve dışarıya doğru hafif dönüktür. Tüylerin çift kat olmasından dolayı vücut hatları pek belli olmaz. Ön ve arka ayakları kemikli ve kaslıdır. Tüyleri orta uzunluktadır.

Mizaç:

Ev ortamına kolayca uyum sağlayan, sevecen, hareketli ve oldukça zeki kedilerdir. Musluktan su içmeyi çok seven Nebelung'lar atılan objeleri yakalayıp getirmekten çok hoşlanırlar.

Sağlık:

Nebelung cinsi kedilerin bilinen bir sağlık problemi yoktur.

Bakım:

Çok fazla fırçalama tahrişe neden olabilir. Bu nedenle tüyler, belli aralıklarla fırçalanmalıdır. Ölü tüylerin alınması için haftada iki kez fırçalama çoğu kez yeterlidir. 

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.