Norveç Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 14/16 yıl

Kökeni: Norveç

Tüy Renkleri: Çikolata, Lila, Kahverengi ve Tarçın

 

Nors mitolojisinde Tanrıça Freya’nın arabasını gökyüzüne çeken Norveç Orman Kedisi, Vikingler için oldukça önemli ve kutsal hayvanlardı. Vikinglerin gemilerinde kendine yer bulan bu kediler, gemileri farelerden ve sıçanlardan temizlemekle görevliydiler. Norveç dilinde Skogkatt, yani orman kedisi olarak adlandırmalarının nedeni ise, yüzyıllar boyunca çiftçilere arkadaşlık etmelerinin ve çiftliği farelerden temizliyor olmalarının sonucudur. Tarihte çokça geçmelerinden de anlaşılacağı üzere, bu kedilerin geçmişi 4000 yıl geriye uzanır. Kalın ve su geçirmez kürkleri nedeniyle İskandinav ormanlarının soğuklarında yaşamayı başaran Norveç Orman Kedisi, Vikingler ve Norveçli çiftçiler tarafından tanınan bir kedi olsa da tüm dünya taranfından tanınmaları 30’lu yılları bulmuştur. Norveç Orman Kedisi, 1938 yılında Oslo’daki bir kedi şovu vesilesiyle tüm dünyaya tanıtılmış, ayrı bir tür olarak ise 1984’te tanınmıştır.

Özellikler:

Vücut yapısı ve çift katlı kürkü sayesinde eşsiz bir görünüme sahip olan Norveç Orman Kedisi, kış soğuklarından kurtulup türünü devam ettirmesini de bu özelliğine borçludur. Dengeli vücut yapısı, üçgen suratı ve parlak yeşil gözleriyle mistik görünen bu güzel kedi, her türlü iklime uyum sağlayabilecek güçtedir. Yaşadığı ortama göre kürkünü değiştirir ve mevsime uygun yeni kürk çıkarır.

Mizaç:

İsminin içinde ‘orman kedisi’ geçmesi sizi yanıltmasın, Norveç Orman Kedisi vahşi olmaktan oldukça uzak, tamamen evcil bir kedidir. İnsanları seven fakat onlardan ilgi dilenmeyen oldukça ‘cool’ bir kedidir; fakat sahibine bağlıdır ve onu yanından ayırmak da istemez. Norveç Orman Kedisi’nin yumuşak mizacı onu aileler için uygun bir evcil hayvan yapar. Sadece insanlarla ve çocuklarla değil diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi geçinir. Bütün gün koltukta patates gibi oturan uyuşuk bir kedi olmasa da oradan oraya koşturacak kadar da aktif bir kedi değildir. Tüm kediler gibi tırmanmayı ve yüksekte olmayı çok sever. Bu nedenle, güzel bir kedi ağacı Norveç Orman Kedisi’ni mutlu edecektir. Geveze bir kedi değildir; yine de arada sırada sizinle sohbet etmek isteyebilir.

Sağlık:

Norveç Orman Kedisi’nin karşı karşıya kalabileceği hastalıklar, hipertrofik kardiyomiyopati (kedilerde yaygın olarak görülen bir kalp rahatsızlığı), kalça displazisi ve IV. dereceden glikojen depo (glikoz oranındaki değişim sonucunda kasları ve nöronları etkileyen bir rahatsızlık) hastalığıdır.

Bakım:

Norveç Orman Kedisi’nin orta uzunluktaki su geçirmez kürkü hava koşullarına ayak uydurur. Yaşadığı ortamın sıcaklığına göre kürk değiştiren Norveç Orman Kedisi’nin kışın yoğun olan kürkü yazın dökülür ve yerine daha hafif ve ince bir kürk çıkar. Bu değişim kedinin görüntüsünü tamamen değiştirir. Norveç Orman Kedisi’nin kürkü 3 aylıkken tamamen çıkmış olur. Fakat, son ve gerçek görünümüne ulaşması gelişkin dönemini yanı 2 yaşını bulur. Sürekli değişime uğrasa da eğer doğru şekilde bakılmazsa Norveç Orman Kedisi’nin kürkü kirli ve mat gözükebilir. Bu nedenle haftada 2-3 kez taranmasında yarar vardır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.