Pers Kedisi Özellikleri

Yaşam Süresi: 15 yıl

Kökeni: İran

Tüy Renkleri: Beyaz, Mavi, Kızıl, Krem, Gri

 

İsimlerini doğdukları yerden alan Pers Kedisi, popülaritesini Victoria dönemi İngiltere’sinde kazanmıştır. Görüldüğü ilk şovda dikkatleri üzerine çeken bu kedi, yuvarlak kafası, küçük suratı ve basık burnu ile kendine has bir görünüşe sahiptir. Her zaman böyle görünen bir tür olmasına rağmen görünüşünün son yıllarda bu kadar abartılmasının nedeni ise, Pers Kedisi’nin artık sadece bir evcil hayvan olarak değil şov kedisi olarak da kullanılmasındandır. Özelliklerin oldukça belirgin olduğu Pers Kedileri gösteri kedisi olarak kullanılırken diğerleri birçok insana arkadaşlık etmekle meşguller.

Özellikler:

Pers Kedisi orta büyüklükte, sağlam vücutlu ve şirin mi şirin ifadeye sahip bir kedidir. Kocaman yuvarlık kafasının üzerinde küçücük kulakları ve kısa bir kuyruğu vardır. Bu kedinin en önemli özelliği olan küçük suratı, şov kedisi olarak kullanılmaya başlandıktan sonra oldukça önemli bir hale geldi ve üreticiler tarafından daha küçük hale getirilmeye çalışıldı. Fakat bu karakteristik özelliğin Pers Kedisi’nde solunum problemleri yarattığını da unutmamak gerekir. En popüler rengi gümüş olsa da Pers Kedisi 80’den fazla kürk rengine sahiptir; siyah, mavi, krem, gri...

Mizaç:

Pers Kedisi, nazik, sessiz, huzurlu ortamları seven, insana düşkün bir kedidir. Atletik kedilere nazaran yatmaktan hoşlanır. Çocuklarla da çok iyi anlaşan Pers Kedisi, sahibini nazik bir miyavlamayla kendinden geçirebilecek kadar tatlıdır. Fakat çoğu zaman konuşmak yerine bakışlarıyla kendini anlatmayı tercih eder.

Sağlık:

Pers Kedisi’nin karşılaşabileceği hastalıklar; polikistik böbrek hastalığı (PKD), progresif retinal atrofi (PRA), hipertrofik kardiyomiyopati (HKM), mesane taşları, sistit (mesane enfeksiyonları) ve karaciğer rahatsızlıklarıdır.

Bakım:

Pers Kedisi’nin bakımı özen gerektirir. Kürk her gün taranmalıdır; düğüm olmuş tüylerden arındırılmalıdır. Düğümleri açmak kedinizin canını acıtabilir ve evin her yerini kürk yapabilir. Fakat bu kedinizin sağlığı için gereklidir. Diğer kedilerin aksine Pers Kedileri her hafta yıkanmalıdır. Banyoya onu erken yaşta alıştırmak en iyisi olacaktır.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.