Pixie-bob Özellikleri

Yaşam Süresi: 12 yıl

Kökeni: Kuzey Amerika

Tüy Renkleri: Kahverengi benekli, Tekir

 

Pixie Bob, kısa tüylü ev kedisiyle Bobcat’in doğal yollarla çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmış bir türdür. Fakat aynı zamanda geçirdiği genetik mutasyon sonucunda atalarından farklı olarak vahşi bir görünüme ve kısa kuyruğa sahip olmuştur. Yine de bu türle ilgili bilinen tek kesin bilgi şudur; Caron Ann Brewer adlı bir kadın, 1985 yılında kendine yeni bir kedi alır. Benekli kürkü, kısa kuyruğu ve polidaktili denilen fazla parmaklı olma durumuyla, bilinen hiçbir kediye benzemeyen bu hayvan, daha sonraki yıllarda yine Brewer’ın aldığı bir kısa kuyrukla çiftleşmesi sonucu günümüz Pixie Bob’un ortaya çıktığıdır. Brewer bu kediye Pixie adını verir ve kedilerinin çiftleşmesiyle bu yeni kedi türünün devamlılığını sağlar.

Özellikler:

Orta boydaki Pixie Bob’ların erkekleri dişilerine nazaran daha büyüktür. Bu kedilerin derileri siyahtır. Bu siyahlığı, patilerinde, kulak uçlarında, dudak ve göz çevrelerinde açıkça görmek mümkündür. Kürk renklerinden bağımsız olarak çene çevresindeki kürk her zaman beyaz olur. Genellikle tüy boyları kısadır. Kuyruklarının kısalığının nedeni ise tam olarak bilinmemektedir.

Mizaç:

Pixie Bob’lar köpeğe benzeyen kediler olarak anılırlar. Bunun nedeni, sahiplerine çok bağlı olmalarıdır. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve güçlü, aktif yapılarıyla onlara çok iyi oyun arkadaşı olurlar. Diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşan Pixie Bob, tasma eğitimini öğrenebilecek kadar da zekidir. Arkadaş canlısı ve ilgili kediler olarak ailelerinin bir parçası olmayı isteler. Evde gerçekleşen her türlü aktivitede, mangal partilerinde ya da doğum günlerinde, onu başrolde görebilirsiniz. Bunun nedeni, sahipleriyle vakit geçirmekten hoşlanıyor olmalarıdır. Birlikte oturup televizyon izleyebileceğiniz tüylü bir arkadaşı kim istemez?

Sağlık:

Pixie Bob genel olarak sağlıklı bir kedidir. Fakat genetik rahatsızlıkları olup olmadığından emin olmak için güvenilir bir üreticiden almakta ve sağlık karnesini kontrol etmekte yarar vardır. Zira Pixie Bob’ların belirli aşılara karşı hassasiyeti olabilir. Aşı yaptırmadan önce veterinerinizle bu durumu konuşmayı unutmayın.

Bakım:

Pixie Bob’un kısa ve uzun tüylüleri arasından bakım açısından bir fark yoktur. Her ikisinin de bakımı oldukça kolaydır. Her hafta bir kere taranmak onun için yeterlidir. Haftalık olarak tırnak ve kulak temizliğini yapmayı unutmamak gerekir. kulaklar enfeksiyon olup olmadığını anlamak için düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.