Ragdoll Özellikleri

Yaşam Süresi: 9/15 yıl

Kökeni: Amerika

Tüy Renkleri: Çikolata, Mavi, Lila ve Krem Rengi

Ragdoll kedisinin geçmişi 50 yılı bile bulmaz. 1963 yılında Kaliforniya’da yaratılan Ragdoll, üretici Ann Baker’ın güzel, sevecen, nazik ve iyi huylu bir kedi yaratma isteğinin bir sonucuydu. Baker, genetik geçmişlerini bilmediği uzun tüylü ev kedilerini çiftleştirdi. Sonuçta ortaya çıkan Siyam benzeri beyaz benekleri olan kediye Josephine adı verildi. Günümüzde bildiğimiz Ragdoll’ların hepsi Josephine ve oğlu Daddy Warbucks’un eseridir.

Özellikler:

Geniş ve güçlü yapısıyla Ragdoll’lar sessiz gücün simgesi gibidirler. Oval mavi gözleri ve orta uzunluktaki kürkü genellikle çikolata, mavi ve lila renklerinde olur. Ragdolların patileri sanki eldiven giymiş gibi beyazdır. Çift renkli olan Ragdoll’ların yüzünde ise bir maskeymişçesine ‘V’ şeklinde beyaz maske vardır.

Mizaç:

Ragdoll’ların lakaplarından biri ‘yavru köpektir’; çünkü tıpkı onlar gibi sahiplerini evin içinde sürekli takip ederler. Bu sevgi böcekleri için tuvalet bile sahibinin özel alanı değildir. Diğer kedilerden farklı olarak yüksek mekânlarda olmayı çok tercih etmezler. Bunun yerine insanlarla aynı rakımda bulunmayı ve sahipleriyle vakit geçirmeyi severler. Sahibinin ayaklarının dibi, koltuk kolu ya da sadece sahibinin kucağı bu kedilerin favori mekânlarıdır. Ragdollar çok enerjik değillerdir. Her kedi gibi oyun oynamayı severler fakat uzanıp keyif yapmak onları daha çok cezbeder. Bu kediler çok gürültücü değillerdir. Konuştukları zamansa kısık ve melodik şekilde miyavlarlar.

Sağlık:

Ragdoll’lar genel olarak sağlıklı kedilerdir. Mesane taşı ve hipertrofik kardiyomiyopati olarak bilinen bir kalp rahatsızlığına yatkın olabilirler.

Bakım:

Orta uzunluktaki ipeksi kürkü ile bakımı kolay olan Ragdoll, haftada bir veya iki kere sert bir tarakla taranmalıdır. İlgiyi seven bir kedi olduğu için taranma seansları hoşuna gidecektir. Tüm kediler gibi Ragdoll da tüy döker fakat tüy dökme seviyesi orta derecededir.

Petsbook'da evcil hayvanına arkadaş bulmak için hemen mobil uygulamayı indir.
Yorumlar
Yorum yapabilmek için üye girişi yapman gereklidir.